30.12.2014, 00:01 739

NAR TUGAN - DOĞAN GÜN KUTLAMALARINA ÇAĞRI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde ' YILBAŞI KUTLAMALARI ' ile ilgili tartışmalar basında yer alıyor. Yılbaşı kutlamasının günah olduğu belirtilirken ' Doğan Gün ' kutlamalarının '' AKÇAM ' ağacı etrafında yapıldığı yönünde açıklamalara rastlanılıyor.
Bu konu ile ilgili Arif İsmet Vidinli tarafından bana gönderilen ' NAR TUGAN - DOĞAN GÜN ' kutlamaları ve konu ile ilgili açıklamaları tarihi geçmiş olsa da aşağıda sizlerle paylaşmaya ve tartışmaya açmayı istiyorum. Ayrıca bu kutlamanın programını bilgi için değerlendirmenize sunuyorum.
* * *
'' NAR TUGAN, adıyla özdeş olan DOĞAN GÜN Bodrum’un Gündoğan beldesinde, 4 yıldır kutlanıyor. Kış Gündönümü NAR-TUGAN ateşi yakılıyor
Sizleri 21 Aralık ( 21/22 Aralık Kış Gün Dönümü ) Pazar günü saat 15.00 da Gündoğan'da yakılacak Nar Tugan ateşi, etrafında Kış Gündönümü'nü kutlamaya, Halay çekmeye, zeybek oynamaya, çağırıyoruz. İyilik meleği Ülgen söz verdi. Hava ılık ve güneşli olacakmış
21 / 22 Aralık’ta kuzey yarım kürede en uzun gece, Kış Gündönümü yaşanır. Altaylardan günümüze kadar süregelen binlerce yıllık Türk inancına göre, 21 Aralık gecesi GÜN TÜN'ü, IŞIK KARANLIĞI yeniyor. Geceler kısalıyor, günler uzuyor.
Binlerce yıl önce Türklerin tek tanrı inancı vardı; TENGRİ. Tengri'nin özdeşi Mavi Gök idi. Bugün de öyle. Tanrıya ellerimizi Mavi Gök'e kaldırarak dua ediyoruz. Bugün melek dediğimiz kutsallar binlerce yıl önce de vardı. Onlardan biri de İyilik meleği Ülgen idi. Akçam ormanlarında altın köşkünde yaşardı. Atalarımız Güneşin güçlü dönüşünü, Nar Tugan'ı Akçam ağacı çevresinde kutluyorlar. Akçam ağacının dallarına bezler bağlayarak,Ülgen'e dileklerini iletiyorlardı. Nar Tugan şenlikleri bugün de Kuzey halklarında kutlanmaktadır. Akçam Ağacına Hayat Ağacı da diyoruz. Hayat ağacı binlerce yıldır kilimlerimizi halılarımızı süslemektedir.
Tengri inancının simgesi ışıktır. Işık kaynağı güneş, yıldız, bir merkezden çıkan çok sayıda ışınlar olarak, veya, sadeleştirmiş şekli ile yuvarlak bir merkezden dört tarafa bir haç şeklinde çıkan ışınlarla gösterilirdi. Hunların önü sıra Orta Asya’dan başlayan, Kafkasları aşıp Atlantiğe kadar uzanan göç dalgası ile Türklerin tek tanrılı Tengri inancı, o zamana kadar Pagan inancı yaşayan, Avrupa’yı kökten etkilemiştir. Millattan sonra ikinci , üçüncü asırlarda Ortadoğu’da çok tanrılı paganlar, tek tanrılı Yahudiler, ve İsevi denilen düzensiz dışlanmış İsa müritleri topluluklar vardı.
Türkler yönetimleri altına aldıkları bu topluluklara kendi Tengri inançlarını da öğrettiler. Bu etkileşme sonucu Kafkaslar’da Gregoryan, Ortadoğu’da Süryani, Balkanlar’da, Ortodox ve Kuzey İtalya’da Katolik kiliseleri oluşmuştur. Bugün bu kiliselerde kullanılan isim, giysi, ayin ve dua simgelerinin kökeni Altaylara uzanır. Türkçe dualar, ilahiler, kıyafet ve semboller asırlarca bu kiliselerin kutsal tapınma içeriklerini ve yöntemlerini oluşturmuştur.
Altaylardaki kutsal KLİSYA Tepesi'nden Klise (Eglise, ecclesia) kelimesi türemiştir. Hun Türklerinin bayraklarını süsleyen Tengri simgesi hac şeklindeki kutsal ışık bu kiliselerin simgesi olmuştur. 4. Asırdan itibaren Hristiyanlık adını alan bu inançlarda Türkçe dualar ve ilahiler Ortadokslar’da klasik Yunanca’ya, Katolikler’de Latince’ye (Vulgate ), Kafkaslar’da Gregoryan ve Ortadoğu’da Aramice’ye, bugünkü Süryanice’ye tercüme edilmiştir. İlahilerin yazılmasında kullanılan Türk Runik harfleri zamanımıza müzik notaları olarak ulaşmıştır. Ortodox patriğinin elindeki ‘asa’yı Türklerin kutsal çift başlı yılanı, kilise armalarını da Türklerin çift başlı Kartalı süsler. Pagan inançlarının etkisi ile Tengri kavramı hristiyanlarda zamanla Tanrının oğlu -Kutsal ruh -ve Tanrı İsa'ya dönüşmüştür.
Nar Tugan güneşin doğum kutlamaları da İsa'nın doğum kutlamalarına Noel'e dönüşmüştür. Noel kelimesi de Noio (yeni) ve Helios (güneş) kelimelerinden oluşmuştur. Yani Nar Tugan'la özdeştir. Ülgen'in yerini, aynı onun gibi uzun kaftan, kürk başlık, kırmızı kuşak ve çizme giyen Pere Noel / Santa Klaus almıştır
Kaynakca: Murad Adji, L.N.Gumilev,Mircea Eliade ''
* * *
Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün katkıları ile düzenlenen Nar Tugan Kültür Etkinlikleri (Sanat Koordinatörü Numan Pekdemir) ve Bodrum Oda Orkestrası YeniYıl Konseri (Şef: Nesrin Bayramoğulları, Solist: Altuğ Dilmaç, Konzertmeister:
Sema Korkut), 21 Aralık 2014, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu Konseri (Sanat Yönetmeni: Mehmet Ali Gevrek) ise 22 Aralık’ta Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
* * *
Bu yazıda açıklanan hususlar tartışmaya açıktır. Ben konuyu bilen bir kimse değilim. Almanya'da okuyan bir arkadaşımın gönderdiği bu bilginin bilenler tarafından değerlendirilmesinin gerekliliğini düşünüyorum.
Benim yaşadığım aile ortamında ve genelde Türk toplumu yılbaşını dini bir gün olarak değil yeni bir yıla başlangıç olarak evinde ailesi ile birlikte kutlamaktadır. Ben de bu yılbaşını her zaman olduğu gibi evimde yavrularım ve torunlarımla birlikte geçireceğim. Çocukluğum döneminde dinlediğimiz radyonun yerini televizyon alacak. Tabii ki bizim sağlıklı ve mutlu bir yıl geçirmemizi sağlayan yüce ALLAH'tan hepimize sağlıklı,mutlu ve başarılı bir yıl daha yaşatmasını ve nasip etmesini isteyeceğim.
İstanbul, 28 Aralık 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@