08.12.2014, 00:02 443

MÜZE YER SIKINTISINDA, ESKİ YERİ İSE BAŞKA BİR KURULUŞA VERİLMİŞ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta Çorum Müze Binası’nın 100. Yıl kutlama etkinliklerinde bir sunum yaptım. Tebliğimin konusu “Makine Meslek Yüksek Okulu’nun, Bugünkü Müze Binasının Önemi ve Yeri” idi. Bu konuşmama Çorum basınının geniş yer vermesi sayesinde sizlerin de bilgilendiğinizi tahmin ediyorum.
Bu konuşmamda 1975 yılında mevcut Müze binasını, Meslek Yüksek Okulu’nu açarak yıkımdan nasıl kurtardığımı da anlattım.
Burada üzerinde durduğum önemli bir konu da; Çorum’da tarihi ve kültürel varlığın sadece Hititlerden ibaret olmadığı, Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait kültürel varlıkların gün ışığına çıkarılması ve farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği idi. Bu kapsamda Çorum’da müze sayısının artırılmasını da istedim.
Şehirlerin gelişmişlik durumu ile o şehirdeki mevcut müze sayısının yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Gaziantep’de 13 müze, Barcelona’da(İspanya) 53 müze olduğunu örnek olarak bilginize ve değerlendirmenize sunmayı isterim. Çorum’da ise yalnız üç müze bulunmaktadır. Bunlar Çorum Müzesi, Alacahöyük Müzesi ve Boğazkale Müzesi’dir.
Toplantının içinde ve çay molalarında duyduklarımdan bazıları beni çok üzdü ve düşündürdü. Bu konulardan birini aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
•Müze Binası yer sıkıntısı çekmektedir. Bulunan çok sayıda eser yer olmadığı için sergilenememektedir.
•Bu sıkışıklığı gidermek için Ticaret Lisesi’ne başka bir yerde yeni bina yaptırılarak bu binaların Çorum Müzesi’ne verilmesi istenmektedir.
•Hal böyle iken Müze İdaresi ve şehrimiz yetkilileri yanlış bir adım atmış. 1968 yılında açılan ve Antalya Müzesi’nin küçültülmüşü olan yapıyı korumayarak 2001 yılında yıkmışlardır. Aynı tarihlerde yapılan Antalya Müzesi binası halen kullanılmaktadır. Binaya ve yerine sahip çıkılmamıştır. Kanunlara göre böyle yıkılan ve arazisinde üç yıl yeni bir yapı yapılmayan yerler Hazine’ye geçmektedir.
•Kendisine yer arayan Tapu İdaresi Hazine’den bu yeri alarak burada Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü binası inşa etmek istemektedir.
•Müze ve eğitim bölgesi olan bir alana böyle bir devlet dairesi binasının kurulmasının yaratacağı sorunlar vardır ve göz ardı edilmemelidir.
•Berlin’de bulunan Müze bölgesi gibi bu bölge öncelikle müze alanı olarak korunmalı ve kullanılmalıdır.
Bu konuda Valimiz, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimiz dahil olmak üzere tüm yetkililer acilen girişimlerini başlatmalı, önlem almalı, müzeye ait olan eski alan yeni müze yapıları için yeniden tahsis edilmeli ve üzerine yeni bir ek bina yapılmalıdır. Bu arada Tapu ve Kadastro Genel Müdürü hemşehrimiz Davut Güney’in başka bir yerin tahsisini sağlayarak bu sorunun çözümüne katkıda bulunacağından eminim.
Müze ve Çorum’daki izlenimlerimle ilgili yazılarıma devam edeceğim.
İstanbul, 7 Aralık 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@