15.09.2015, 00:01 156

MÜZE VE OKULLARIN ÖNÜNE BİNA YAPTIRMAYINIZ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Yetkililere ve halkımıza sesleniyorum:
MÜZE VE OKULLARIN ÖNÜNE BİNA YAPTIRMAYINIZ !

Çorum basınından, Endüstri Meslek Lisesi’nin ve Ticaret Lisesi’nin önündeki yıkılan eski tek katlı müze binasının yerine tapu dairesi binası yapılmak üzere olduğunu üzülerek okudum.
Müze binası ve okulların önüne böyle bir binanın yapılması kabul edilemez !
Tapu binasının veya başka bir binanın buraya yapılması müze ve okulların önünü kapatacak ve buradaki eğitim ile kültür faaliyetlerinin ahengini olumsuz etkileyecektir.
Elinizi vicdanınıza koyun ve düşünün; böyle bir yapı sizin resmi konutunuzun veya evinizin bir köşesine inşa edilse ne hissedersiniz?
1956 yılından beri Çorum'da yaşamayan fakat Çorum'u çok seven 77 yaşında bir Çorumlu olarak sesleniyorum: Lütfen bu binanın burada yapılmasını engelleyiniz. Çorum'da başka bir yere yapılmasını sağlayınız.
Bir bilim adamı ve Çorum'da bir gazetenin köşe yazarı olarak bu uyarı görevimi yapmakla kendimi sorumlu hissettim.
İstanbul, 13 Eylül 2015
NOT:
Bu konu ile ilgili olarak ÇORUM HABER Gazetesi’nde 08 Aralık 2014 tarihinde yazdığım yazıyı değerlendirmeniz için aşağıda sunuyorum.
*
MÜZE YER SIKINTISINDA, ESKİ YERİ
İSE BAŞKA BİR KURULUŞA VERİLMİŞ!
Geçen hafta Çorum Müze Binası’nın 100. Yıl kutlama etkinliklerinde bir sunum yaptım. Tebliğimin konusu “Makine Meslek Yüksek Okulu’nun, Bugünkü Müze Binasının Önemi ve Yeri” idi. Bu konuşmama Çorum basınının geniş yer vermesi sayesinde sizlerin de bilgilendiğinizi tahmin ediyorum.
Bu konuşmamda 1975 yılında mevcut Müze binasını, Meslek Yüksek Okulu’nu açarak yıkımdan nasıl kurtardığımı da anlattım.
Burada üzerinde durduğum önemli bir konu da; Çorum’da tarihi ve kültürel varlığın sadece Hititlerden ibaret olmadığı, Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait kültürel varlıkların gün ışığına çıkarılması ve farklı bir şekilde değerlendirilmesi gerektiği idi. Bu kapsamda Çorum’da müze sayısının artırılmasını da istedim.
Şehirlerin gelişmişlik durumu ile o şehirdeki mevcut müze sayısının yakın bir ilişkisi bulunmaktadır. Gaziantep’de 13 müze, Barcelona’da(İspanya) 53 müze olduğunu örnek olarak bilginize ve değerlendirmenize sunmayı isterim. Çorum’da ise yalnız üç müze bulunmaktadır. Bunlar Çorum Müzesi, Alacahöyük Müzesi ve Boğazkale Müzesi’dir.
Toplantının içinde ve çay molalarında duyduklarımdan bazıları beni çok üzdü ve düşündürdü. Bu konulardan birini aşağıda sizlerle paylaşmayı istiyorum.
•Müze Binası yer sıkıntısı çekmektedir. Bulunan çok sayıda eser yer olmadığı için sergilenememektedir.
•Bu sıkışıklığı gidermek için Ticaret Lisesi’ne başka bir yerde yeni bina yaptırılarak bu binaların Çorum Müzesi’ne verilmesi istenmektedir.
•Hal böyle iken Müze İdaresi ve şehrimiz yetkilileri yanlış bir adım atmış. 1968 yılında açılan ve Antalya Müzesi’nin küçültülmüşü olan yapıyı korumayarak 2001 yılında yıkmışlardır. Aynı tarihlerde yapılan Antalya Müzesi binası halen kullanılmaktadır. Binaya ve yerine sahip çıkılmamıştır. Kanunlara göre böyle yıkılan ve arazisinde üç yıl yeni bir yapı yapılmayan yerler Hazine’ye geçmektedir.
•Kendisine yer arayan Tapu İdaresi Hazine’den bu yeri alarak burada Tapu ve Kadastro İl Müdürlüğü binası inşa etmek istemektedir.
•Müze ve eğitim bölgesi olan bir alana böyle bir devlet dairesi binasının kurulmasının yaratacağı sorunlar vardır ve göz ardı edilmemelidir.
•Berlin’de bulunan Müze bölgesi gibi bu bölge öncelikle müze alanı olarak korunmalı ve kullanılmalıdır.
Bu konuda Valimiz, Belediye Başkanımız ve milletvekillerimiz dahil olmak üzere tüm yetkililer acilen girişimlerini başlatmalı, önlem almalı, müzeye ait olan eski alan yeni müze yapıları için yeniden tahsis edilmeli ve üzerine yeni bir ek bina yapılmalıdır. Bu arada Tapu ve Kadastro Genel Müdürü hemşehrimiz Davut Güney’in başka bir yerin tahsisini sağlayarak bu sorunun çözümüne katkıda bulunacağından eminim.
Müze ve Çorum’daki izlenimlerimle ilgili yazılarıma devam edeceğim.
İstanbul, 7 Aralık 2014

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@