06.10.2017, 02:03 393

MUTLU OLMAK İÇİN YÜRÜYÜN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

GÜNDE 30 DAKİKA YÜRÜMENİN 6 FAYDASI

Dün Dünya Yürüyüş Günü idi. 1991 yılından bu yana her yıl 3 Ekim'de kutlanan Dünya Yürüyüş Günü, mutlu ve sağlıklı olabilmemiz için gündelik hayatımızda fiziksel aktiviteyi teşvik etmeyi amaçlıyor.

Yaratıcı, mutlu ve sağlıklı olmanın çok kolay bir yöntemi var: Yürüyüş yapmak. Genelde 7500 ve hatta 10000 adım atılması öneriliyor. Bu kadar uzun yürüyüşü gerçekleştirmek çok insana zor geliyor. Son günlerde basında yer alan bir habere göre uzmanlar günde 30 dakika yürümenin sanılandan çok daha faydalı olduğunu söylüyor. Bu haber benim uygulamakta olduğum yürüyüş için ayırdığım zamana daha uyuyor. Bende İstanbul’da bulunduğum zamanlarda her gün olmasa da genellikle Üniversitemin içinde 30 dakika yürüyorum. Yaz aylarında ise her gün bir saat yüzüyorum.

İnsan yaşlanınca sağlığını korumaya daha bir önem veriyor. Ben de mümkün olduğu kadar okuduğum gazetede sağlık konularında kolay anlaşılır yazılar yazan Prof.Dr. Osman Müftüoğlu ve Prof.Dr. Mehmet Öz’ün verdikleri bilgileri not ediyorum ve doktorumla danışarak sağlıklı yaşam için gerekenleri yapmaya çalışıyorum. Ne de olsa bu sene Prof. Müftüoğlu’nun bir yazısında verdiği aşağıdaki yaşlılık sınıflandırmasına göre “Yaşlılık Dönemi”ne girdim.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YENİ YAŞ DİLİMLERİ

0-17 yaş arası: ERGEN

18-65 yaş arası: GENÇ

66-79 yaş arası: ORTA YAŞ

80-99 yaş arası: YAŞLI

Ülkemizde ortalama yaşın 78 olduğunu (erkeklerde 76 kadınlarda 80 )bilginize sunmayı isterim.

Hareketli bir yaşamın sağlık için şart olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, günde 30 dakika yürümenin bedenimiz ve ruh halimiz üzerinde çok önemli etkiler oluşturacağına dikkat çekerek 6 faydası hakkında şunları söylemiş :

*Düzenli yürüyüş kronik hastalıklardan korur. Yürüyüş yaparak kan basıncını 11 puan düşürür ve felç geçirme riskini de %20-40 arasında azaltabilirsiniz. Haftada 5 gün 30 dakika yürüyüş ile kalp hastalığı riski %30 azalmaktadır.

*Mevsim değişiklikleri ve özellikle de sonbahar aylarında depresyona daha çok meyilliyi oluruz. Yürüyüş, çikolatadan daha fazla mutluluk hormonu salgılamanızı sağlar.

*Düzenli beslenmenin de katkılarıyla evden işe, işten eve günde en az 30 dakika yürürseniz yağ oranınızda ayda %2 oranında azalma olur.

*Düzenli yürüyüş, varis riskini azaltır. Bağ dokunuzu sıkılaştırır, bacak kaslarınızın çalışmasıyla kan dolaşımını düzenler. Genetik olarak varise yatkınlığı olanlar düzenli olarak yürümelidir.

*Düzenli yürüyüş bağırsağın ritmik hareketliliğini korur.

*Düzenli yürüyüş yaşantınızı da düzenler. Sürekli yürüyüş yapmak yaşamınızı düzene koyar. Alışkanlıklarınızı pekiştirir.

Ayrıca, “Experimental Psychology, Learning, Memory, and Cognition” dergisinde 2014 yılında yayımlanan bir çalışma, oturarak çalışanlara göre yürüyenlerin daha yaratıcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Değerli okuyucularım eğer evinizin veya çalıştığınız yerin yakınında park, bahçe ve spor alanı varsa sağlığınız için sizde yürüyünüz.

Antalya, 4 Ekim 2017

Kaynaklar:

-TURKISHNY(Turkish American web portal) - Yaşam& Sağlık, 3 Ekim 2017

-Osman Müftüoğlu, “ 66-79 artık orta yaş”, Hürriyet, 7.8.2017

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@