28.09.2016, 00:08 230

MUSTAFA KEMAL’DEN BİR UYARI

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Mustafa Kemal, yaz aylarında ne yapar yapar, bir fırsat bulur, Yalova’da termal kaplıcalarına gelir. Odalar içerisine kapanıp kalmaz. Sık sık çevreyi gezer. Köylülerle, daha da çok çocuklarla karşılaşır. Onlarla konuşur. Çok zaman çevresindeki insanlara öncülük eder. Daima onların görüş ufuklarını açar.
Bir gezisinde, üç köylü çocukla karşılaşır. Mustafa Kemal öndedir. Bir sağa, bir de sola bakar. Düzlükte üç çocukla karşılaşır. Çocuklar, Mustafa Kemal’in çevresini sararlar. Mustafa Kemal ile aralarınd aşu konuşmalar geçer.
-Siz, nerelisiniz?
-Bizler, şu karşıki köydeniz.
-Senin adın nedir?
-Ben Sadettin, bu Haydar, bu da Hoca’nın Cemal’dir. Bizler de sizi hemen tanıdık. Siz de Mustafa Kemal’siniz der. Mustafa Kemal neşelidir.
-Söyle bakalım Cemal, sen kimsin?
-Efendim, benim ailem 93 Batum göçmenidir. Benim ailem lazdır. Kimimiz de Gürcüyüz, der. Mustafa Kemal’in gülen yüzü kalkar. Bir hoş olur. Öne doğru eğilir. Cemal’in kulağından hafifçe tutar, Mustafa Kemal’in dudağı titremektedir.
-Çocuklar, bu ülkede laz, gürcü, pomak, kürt, zaza, boşnak, arnavut, çerkez, abaza yoktur. Bunların tümü bu ülke olan Türkyie Cumhuriyeti’nin öz be öz insanlarıdır. Bu saydığım insanların hepsi, Türk oğlu Türk’tür. Siz, biz ve onlar bu bütün ümeydana getiririz. Siz siz olun, bizi ayrıştırmaa kalkanlara fırat vermeyelim. Yoksa, farkına varmadan bölücülük yapmaktır. Kurtuluş Savaşında ölen şehitlerimizin kemiklerinin sızlamamas ı için bunu önlemek bizlerin boynunu bir borcudur, der.
Anlatan; Yalovalı Zeki Aydın, 1974
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@