24.01.2011, 00:00 276

MİSAFİR AĞIRLAMA HARCAMALARIMIZIN VERGİ AVANTAJI NASIL DOĞAR?

Fikret TEPENÇELİK

Fikret TEPENÇELİK

Ekonomik gelişmelere paralel olarak değişen ticaretin pazarlama teknikleri arasında, artık, gerek müşterilere, gerekse bayii statüsünde olan işletmelere zaman zaman, seyahatler, yemekler veya değişik hediyeler sunulmaktadır.

İşletmelerin yapmış oldukları bu tür harcamalar acaba, kanunen kabul edilen gider niteliği taşımakta mıdır? Başka bir ifade ile bu türden giderler, işletmelerin vergi matrahlarını azaltıcı bir unsur mudur?

Temsil ve ağırlama giderlerinin neyi ifade ettiği verdi kanunlarımızda açıkça yazılmadığı için net bir hüküm ifade etmemektedir. Ancak şu da bir gerçektir ki; Temsil ve ağırlama giderleri, ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesi ile ilgili olması halinde, kazancımızdan indirebileceğimiz, genel giderler arasındadır.

Dar anlamda temsil giderleri belli bir makamda bulunma dolayısıyla gelenek ve göreneklere göre yapılan giderler olarak tanımlanabilir. Bir idarecinin, misafirlerine çay, meşrubat gibi ikramlarda bulunması, bu anlamdaki temsil giderlerine birer örnektir. Ancak uygulamaya baktığımızda, temsil ve ağırlama giderleri bu dar anlamın çok dışına çıkmaktadır. Uygulamada temsil giderleri, sadece “makam” dolayısıyla yapılmak zorunda kalınan bir gider değil, aynı zamanda emtianın alım satımını kolaylaştırıcı bir gider kalemi olarak karşıma çıkmaktadır.

Temsil ve ağırlama giderini, kazancımızdan indirebilmemiz için ;

a) Yaptığımız iş ile ilgisinin doğrudan kurulması ve ispatlanması,

b) Yaptığımız işin boyutu ile paralellik arz etmesi şarttır.

Temsil ve ağırlama giderinin tutarı yanında, harcamanın maddi boyutunu aşan emredici

hükümleri ile ticari örf ve teamüllerde aykırı olmaması gerekmektedir. Kanunların meşru bulunmadığı amaçlarla temsil ve ağırlama gideri yapılması, bu giderler karşılığında ticari amaca ulaşılması halindeki, bu tür giderlerin gider “olma imkanını ortadan kaldırmaktadır. Örneğin:  Türk Ticaret Kanunumuzun 56. Maddesi gereği “haksız rekabete” olanak verecek türden yapılacak “temsil ve ağırlama harcamalarının” gider olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

Bunların yanı sıra ticari ilişkide bulunan kişilerin ve diğer firmaların özel günlerinde çiçek gönderilmesi de bir temsil gideri olarak kabul edilebilir. Ancak bir nikah merasimine çiçek gönderilmesi halinde, eğer çiçeklerin üzerinde işletmenin unvanı var ise bu bedel gider yazılabilir.” Bu şekilde işletmenin reklamına yönelik olmayan çiçek bedelleri gider yazılamayacaktır.

Temsil ve ağırlama giderlerinin incelenmesinde, firmanın faaliyet alanı ve büyüklüğü gibi özellikler dikkate alınmalıdır. Mesela güzellik yarışması düzenleyen bir gazete veya TV işletmesinin, kraliçe adayları için yaptığı her türlü ağırlama harcamaları kabul edilebilir masraftır, bu ağırlamalar ve hediyeler de dahil olmak üzere, tüm yansıma giderlerini, okuyucu ve seyirci sayısını artırmak ve bu sayıları muhafaza etmek amacıyla yapılmış, bir pazarlama gideri olarak kabul etmek gerekir.

Sonuç olarak, yapılan bir temsil ve ağırlama giderinin, işletmelere vergisel avantaj sağlayabilmesi için, mutlaka işimiz ile doğrudan bir ilginin kurulması ve bunun teyit edilebilmesi, işimizin boyutuna paralellik arz etmesi, diğer taraftan da, giderin tutarının, parasal boyutlarının uygun olması gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-4°
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@