29.08.2013, 00:00 154

MİLLİ EĞİTİMDE GELECEĞE BAKIŞ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

-2-

2. ORTAOKULLAR:

Gelelim, geleceğin ortaokullarına!

Kreş, anaokulu öğretimi gören yavrumuz, şimdi bağımsız olarak açılan ilkokullarda yeni yasaya göre 4 yıl zorunlu eğitim ve öğretim görecektir. İlkokul mezunu olarak ortaokulda okuma hakkını kazanacaktır. Kendisine sunulan:

-Ortaokul,

-İmam hatip ortaokulundan birini seçecektir.

İmam hatip ortaokulu; bir meslek okulunun orta bölümüdür. O zaman eskiden olduğu gibi Erkek Sanat Ortaokulu ile Kız Sanat Ortaokulunun ve benzerlerinin(**) açılabilmesi istenilebilir. Olamaz denilmesi durumunda eğitimimizdeki eşitlik ilkesine ters düşülmüş olur. Birbirimizi incitmeye bile, bizleri itebilir.

Ortaokulların sonunda eskiden olduğu gibi bir “eleme sınavı” yapılması düşünülmelidir. Bu sınav sonucuna göre, Anadolu Liselerine ya da çok amaçlı liselere gitme kararı veliler ile çocuklara bırakılmalıdır. Yönlendirme yolu asla tercih edilmemelidir.

3. LİSELER:

Bugün, ortaokul mezunları için bir sınav yapılıyor. Sınav sonuçlarına göre ortaokul mezunlarının önüne zorunlu 4 yıllık bir eğitim çıkıyor. Yavrularımıza:

-Anadolu Liselerine,

-İmam Hatip liselerine,

-Meslek Liselerine (çok amaçlı liseler) gidebileceği bildiriliyor.

Karar vermede anne ve babaları bir telaş alıyor. Anadolu Lisesine mi gitsem, İmam Hatip Lisesine mi gitsem konusu endişe yaratıyor. Baba ve anne çocuğu imam hatip lisesine devam ederse, sağlanan kolaylıkları görüyor, (yurt, pansiyon, burs, yol parası ödemiyor) görüşünde ısrar ediyor. Yavrusu ise, meslek lisesi (çok amaçlı lise)’ni istiyor. Olamaz cevabıyla karşılaşınca, “okumuyorum işte!” sözcüğü yle ailede sorun başlıyor. Bu da, aileyi kötümserliğe itebiliyor.

Çok Amaçlı Liseler:

Bu yazıda sık sık “Çok Amaçlı Lise” sözcüğünü kullanıyoruz. Çünkü İmam Hatip liseleri de bal gibi bir meslek lisesidir. Ama bir “fark sınavı” verirse Anadolu Lisesi mezunu olur. Üniversite yolları da sonsuza kadar o gencimize açık kalır. Her gencimizin üniversite mezunu olmasını istiyorsak geleceğin yolu budur diyebiliriz.

Bu da, mantıklı bir görüştür. Şöyle ki, Çok Amaçlı Liselerin içinde her mesleğin dalı açılır. Onlara da her mesleğin incelikleri öğretilebilir. Staj yerleri ile çeşitli olanaklar sağlanır. Bu hizmetler ileride emekliliğe sayılabilir. Yatılı okutma olanakları sağlanamadığı zaman resmi ve özel burslar verilmesi temin edilir.

Özet olarak söylemek istersek, çok amaçlı liselere devam etmek isteyenlere başka olanaklar da sağlanabilir. (Askerlikte 2 ay önce terhis gibi)

Son gelen yasa ile öğretimden kaldırılan “Fen Liseleri” (yüzümüzün akı idi)’ne yazık olmuştur. Bu çağda Fen Liselerine şiddetle ihtiyaç vardır. Bağımsız Teknik Liseler açılamıyorsa Fen Liseleri içinde açılması bile düşünülebilir. Amaç geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkmaktır.

(*)Yeni yasa: 4+4+4 diye ün kazandı.

(**)Muhtelif Gayeli (Çok Amaçlı) Ortaokulu (Genel Kol-Teknik Kol-Ev Kadınlığı Kolu) 1953-1957 arası 3 yerde denenen okul.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@