28.08.2013, 00:00 147

MİLLİ EĞİTİMDE GELECEĞE BAKIŞ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Toplum bilimde; “Bir toplum geçmişini tam olarak bilemez ise, geleceğini sağlam temeller üzerine oturtamaz” ilkesi var. Bundan yararlanarak, milli eğitimimizin geçmişini düşünerek geleceğine bakabiliriz.

1. İlkokullar:

Hepimizin bildiği üzere bir yeni yasa ile, sekiz yıllık zorunlu eğitim veren ilköğretim okulları kaldırıldı. Eskiden olduğu gibi,

-İlkokullar,

-Ortaokullar, diye ikiye ayrıldı.

Bu ayrılış, yeni yasanın(*) en olumlu, beğenilen tek yanıdır.

İlkokulların 4 yıla indirilmesi: Bu karar, kendimizi iyi tanıyamadığımız gibi, yavrularımızı da iyi tanıyamadığımızın bir ifadesidir.

İlkokul çağının, 6,5 ya da 7 yaştan sonra başlamasının bilimsel incelikleri vardır. Bu yasa ile ilkokul çocuğunu daha küçük yaşta eğitime ve öğretime soktuk. Bunun sıkıntısını en çok,

-Birinci sınıfı okutan öğretmenler,

-Anne ve babalar çektiler, belki de çekecekler.

Yeni uygulamada; birinci sınıfta, anaokulları düzeyinde çalışma yapılacak denilse de, bağımsız anaokulu haklı olarak aranacaktır.

ANAOKULU:

Bu nedenle, ilkokulun birinci sınıfına gelmeden önce o çocuğun anaokulu eğitimi alması çok daha iyi olacaktır. Her beş çocuğun bulunduğu köye bir anaokulunun açılması gerekir. Olamaz denilebilir. Şimdi düşünelim:

-Devletimiz, beş haneli köye bir imam verebiliyor.

-Diyaliz yardımı köylere kadar götürülebiliyor.

-Zihinsel engelli yavrularımızı da kente götürüp getiren devletimiz var.

-Zorunlu eğitim süresince devlet ders kitaplarını parasız verebiliyor.

Bunları bilince, insanoğlu düşünmek gerek demekten kendisini alamıyor. Dahası da var. Yeri gelmiş iken ifade edelim:

KREŞ:

Kreş sorunu: Toplumdaki sosyal gelişme bizlere yeni, yeni görevler yüklüyor. Her köye, her mahalleye, anaokullarına gelecek öğrenciler için kreşler kurulmasının zamanı geldi. Kreşler; muhtarlıklar, belediyeler, anne ve babalar yardımıyla kurulabilir. Her yavrumuzun kreşlerde yetiştirilmeye temin edilebilir. Bu görüş de yaşatılabilmelidir. Çünkü, çocuk, insanın bir kopyası değil, gelişmeye açık canlı mı canlı bir varlıktır.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@