07.09.2012, 00:00 96

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI ADI ÜZERİNE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Köşe yazılarımı okuyanlar benim 20 yaşımda öğretmenliğe başladığımı, ders yardımcı ders, başvuru, öykü, masal yazdığımı bilirler. 69 yıl içerisinde bana sorulan soruya hemen olmasa da öğrenerek cevap verdiğimi de bilenler vardır.

Zorunlu eğitim; 8 yıldan 12 yıla çıkarılırken Milli Eğitim Bakanlığımız 4+4+4 diye bir sistem getirdi. İlköğretim okullarının ilk ve orta diye ayrılması en gerçekçi yanı oldu. İlkokul 5’den 4’e indi. oysa anaokulları da devreye girince 5 olarak kalabildi.

Bu konuda köşe yazısı da yazdım. 20 Hazirandan sonra bir öğretmen dostum bir soru sordu:

-Milli Eğitim Bakanlığımız size göre, milli mi, eğitim mi ya da öğretmi mi öncelik taşıyor? dedi. İnanır mısınız, 69 yıllık eğitimle uğraşan bir kişi olarak cevap veremedim. Bu kez ben, bu dostuma sorular sordum, cevabını ona buldurmaya çalıştım. Ama  bu soru zihnimde takılı kaldı. Düşünmeye başladım. Bu ülke bizim dedim, bu üç sözcüğün anlamını aktarmayı yerinde buldum. Veremediğim cevapları okurlarım bulsun istedim. Çünkü, yaşamında kim duvarlar yıkarsa, hep o insanlar duvarların altınd akalmıştır deyimine sahip çıktım, çıkarım da!

Şimdi şu sözcüklerin anlamını aktaracağım.

Eğitim:

Çeşitli tanımlar yapılmaktadır. Vücut, zihin, ruh yeteneklerini geliştirme işi olarak alırım. Hemen eşanlamlısına bakarım.

Terbiye:

Eğitim sözcüğünün eşanlamlısıdır. Bu ise, insanların ahlakını, davranışlarını toplumun anlayışına uyğun duruma getirmektir.

Öğretim:

Belli bir amaca göre, gereken şeyleri öğretme işidir. Eşanlamlıları ise; tedris, tedrisat, talim diye verilir. Öğretim konusundan söz açılınca; öğretim özgürlüğü dile getirilir.

Öğretim Özgürlüğü: Öğretim yapan kişilerin (öğretim üyesi, öğretmen) öğrencilerin ansür, baskı ve siyasal her türlü korkudan uzak bir ortamda (sevgi ortamı) öğretim ve öğrenme olanağı bulmaları durumudur. Çünkü; çocuk ve genç, sevgi ortamında büyümek ister.

Şimdi de: Bakanlığımızın adında geçen sözcükleri ele alalım:

Milli:

Sözcükteki (i) şapkalı (î)dir. Millî deyince şunları anlıyoruz:

Ulusla yan imillet ile ilgili olmasıdır. Ulusu oluşturan  bireylerin kendilerine sahip çıkmalarıdır. Ulusunun geleceğini düşünmeleridir. Örnekler verelim? ulusal (millî) değerler, ulusal (millî) davalar, ulusal (millî) bayramlar.

Millî olan herşey; millîleşmek anlamını taşır. Bu ise, bir ulusun kendi maddi ve manevi güçlerine dayalı bir nitelik kazandırılması amacı güder.

Millî Eğitim Bakanlığımız bugün, bu üç sözcükten hangisine önem verdiğini sizler düşünerek bulun diyeceğim. Eksik gördüğünüz yanı sizler tamamlayıverini de ekleyeceğim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@