12.03.2012, 00:00 175

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİME GEÇMELİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendisine bağlı okulları 4+4+4 düzeyine çıkarılacağına ait bilgiler yayın hayatında konuşulup duruyor. Bakanlığın bu konuda çalışmakta olduğundan söz ediliyor. Bazı köşe yazarlarının konuyla ilgili görüşleri sergileniyor.

20 yaşında fizik-kimya öğretmenliğine başlayan, hala da eğitim konularına ait köşe yazıları yazan bir kişi olarak görüşlerimi açıklamaya kalktım. Kesinlikle böyle olsun iddiasında değilim. Ama kendisini 68 yıl eğitime, öğretmenliğe, yazarlığa vermiş bir insan olarak ilgililere kararlar alırken geçmişin deneyimlerinden ders alınmasını diliyorum.

Görüşlerimi, nedenleri ile sıralayacağım:

İlkokul; 5 yıl:

Her ilkokulda anaokulu sınıfı açılması asla unutulmamalıdır. Hatta ilkokul birinci sınıfı öğrenci sayısı o köyde 5 öğrenci de olsa köyde ilkokul açılmalıdır. Tek öğretmenin köyde kalması zorunluluğu getirilmelidir. Devlet ile muhtarlık bu işi kesinlikle sağlamalıdır.

Şimdi de nedenini açıklayalım: Her köyün beş haneli mahallesindeki camiye bir imam atayabilen devlet bu hizmeti vermekten kaçınmamalıdır. Dahası da var. Bir köyde iki diyaliz hastasının hastaneye gidiş ve gelişini devlet yüklenebiliyor. Zihinsel özürlüleri de ilçelere ve ile götürebiliyor. Bu fedakarlığı yapan devlet bu öneriye de sahip çıkmalıdır. Bir köyde iki bebeğe de devlet bir ebe ve sağlık ocağı açabiliyor.

İlkokul birinci sınıfa giden öğrenci, anaokulundaki gibi ana kuzusudur.Onun da köyde öğretime başlamasının gerekli nedenleri vardır. Bu husus da hatırda kalmalıdır.

2.3.4.5. sınıflar: Köy okulları yerine ilçelere taşımalı öğretimle götürülmeli, öğle yemeği verilmeli, sınıflar ve yemekhane kapatılıp koridorlara ve okul bahçesine bırakılmamalıdır. Stajyer öğretmenle bu görev verilebilmelidir.

Ortaokul; 3 yıl:

Bugünkü ilköğretim okullarının 6.7.8. sınıflarını içermelidir. Köylerdeki ilköğretim okulları ilçe merkezindeki ortaokullara taşımalı öğretimle öğretime sokulmalıdır.

Ortaokula, köylerdeki ilkokulların 2.3.4.5. sınıfları da taşımalı öğretimle ilköğretim okulu (Çok Amaçlı Ortaokul-1953’de açılıp 4 yıl yaşatılan Muhtelif Gayeli Ortaokul*) haline getirilebilir. Tek şart vardır: Anaokulu ile 1. sınıf köyde kalmalıdır.

Liseler:

Liseler ile lise dengi meslek okulları kavramına politika sokulmamalıdır. Nedeni de şudur; Lise, lise programını anlamında uygular. Meslek okulu lise bilgileri yanında meslek bilgileri verir. Meslek okulu mezunu, baremde lise mezunu sayılmalı, gerçekte lise farkı veremedikçe lise mezunu sayılmamalıdır. Her meslek okuluna lise adını vermiş olmamız dahi isabetli değildir. 60 yıldır eğitimle uğraştığım için, 27 yıl Erkek Sanat Enstitülerinde çalıştığım için mezun ettiğim Sanat Enstitüsü mezunlarının yakınmaları hala kulağımdadır. Bu hususta böyle biline demek zorunda kaldım. Bağışlanmam dileğiyle.

Lise çeşitleri

1. Liseler:

1-Lise 4 yıl (Anadolu… gibi isimlere gerek yoktur)

2-Fen Lisesi: 4 yıl (Bağımsız, şimdiki gibi)

3-Teknik Lise: 4 yıl (Bağımsız, meslek okulu içinde olmasın)

4. Meslek Okulları:

Meslek okullarının bir meslek öğreteceğini bildiğimiz için resmiyette lise mezunu sayılmamalı ama baremde lise mezunu sayılmalı (örnek vereyim: Ben öğretmen okulu mezunuyum, ama lise mezunu değilim, iki yıllık eğitim enstitüsü mezunuyum).

Meslek okullarına devam eden öğrencileri lise mezunu sayıp üniversite sınavına  sokmakla öğrencileri bunalıma ittiğimizi bilmeliyiz. Çünkü benim öğrencilerim bunu yaşadı. Onun için onlara fizik kimya ek derslerini okul müdürlüğünün izni ile verdim, matematikçiler de verince bu gençlerin hepsi okudular, üniversitelere girdiler.

Meslek okulları: Ülkenin bölgelerine, ihtiyaçlarına göre gündüzlü, bölgesel yatılı da açılabilir.

-Mesleki ve Teknik Öğretime bağlı tüm okullar. (Tesviyeden turizme kadar)

-İmam Hatip ve Sağlık Okulları (Enstitüleri –lise diyemedim-)

-Öğretmen okulları (enstitüleri de denebilir.)

Her meslek okulu mezunu, okul dışından ya da açık öğretimle lise farkı vermelidir ki lise mezunu sayılabilsin. Göğsünü gere gere üniversite sınavına girebilsin!

 

*Muhtelif Gayeli Okullar: 1953-1957 öğretim yılında yaşadı. Orta öğretim sahip çıkmadı. Erkek Sanat Enstitüsü haline çevirdiler. Bunlardan Muş Muhtelif Gayeli Ortaokulu Müdürlüğünü ben yaptım. İlköğretim Okulları; o ışığın sonucudur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@