11.04.2011, 00:00 86

MİLLETVEKİLİ ADAYLIKLARI VE ŞAHSİ DURUMUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son bir aydan beri ülkemiz gündemini milletvekili adaylıkları ve partilerin aday listelerinin belirlenmesi dolduruyor.

Bu seçimlerde beni en üzen konu, şehrimizin çıkardığı milletvekili sayısının 4’e düşmesidir. Çorum’un her geçen gün nüfusunun azalması şehrimizin geleceği açısından çok düşündürücüdür. Yeni seçilecek milletvekillerinin, şehrimizin göç veren değil, göç alan ve kalkınan bir yerleşim olması için etkin bir çalışma yapması gerekmektedir. Seçilecek milletvekillerine şimdiden yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum.

Dış Çorumlular olarak İstanbul’da gerekli birlikteliği sağlayamadığımız ve bir araya gelemediğimiz için aday belirlemede ne yazık ki Çorumlular olarak bir rol oynayamadık. İstanbul’da bulunan bazı şehirlere ait dernekler ve federasyonlar, partilerden hangi hemşehrilerinin adaylıklarını desteklediklerini açıkladılar. Ankara ve İzmir’de bulunan Çorumlular ne yaptılar bilemiyorum.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi Rize, Trabzon gibi birçok şehirden göç edenler kendi şehirlerinden Meclise seçilen milletvekili sayısından daha fazlasını göç ettikleri şehirlerden gönderiyorlar. İnşallah gelecek seçime kadar biz de organize oluruz!

Bugünkü Hürriyet gazetesinde, Yalçın Bayer’in köşesinde İstanbul’da yaşayan Amasyalı’ların nasıl bir araya geldikleri ve İstanbul’da listelere hemşehrilerinin girmesi yolunda nasıl çalıştıkları yer alıyor. Gıpta ile mi bakalım, yoksa bundan ders mi alalım?

Geçenlerde İstanbul’da yaşayan yakın dostum bir hemşehrim beni aradı. “Hocam milletvekilliğine aday olduğun söyleniyor” dedi ve “bunun doğru olup olmadığını” sordu. Ben de kendisine böyle bir şey olmadığını ve aldığı duyumun yanlış olduğunu söyledim.

Sizlerin de bildiğiniz gibi tren istasyona bir defa uğrar ve yoluna devam eder. Bazen bunun nadiren istisnaları vardır. Ben bu istisnalardan biri olmayı ve ailevi ve diğer nedenlerle istemedim. Ayrıca hemşehrilerimden ve partilerden de bir defa daha teklif almadım. Belki de bunun nedeni, ülkenin bir iç harbe gittiği, kardeşin kardeşi öldürdüğü ve ülkenin yıkılıp yakıldığı bir dönemde hizmete talip olmamdır. Aradan geçen uzun yıllar tüm bu olayları unutturdu ve o zaman ülke için çeşitli kişisel zorluklara rağmen Ankara’ya koşma neredeyse bugün suç oldu…

Ülkem ve şehrim için hizmet verdim ve vermeye devam edeceğim. Bu hizmetlerimi milletim, hemşehrilerim ve tarih değerlendirecektir.

İstanbul, 10 Nisan 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:56
İkindi 15:28
Akşam 17:51
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@