30.06.2011, 00:00 150

MİLLETİN VEKİLLERİNDEN BEKLEDİKLERİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Sınırlarımız içerisinde yaşayan her vatandaş, bir kimlik numarasına sahiptir. Kendisini temsil edecekleri de seçimlerde seçer. Nitekim 12 Haziran 2011 Pazar günü sandığa gitti. Türkiye Cumhuriyeti Büyük Meclisinde temsil edecekleri:

-Bir partide yer alıp adaylığını açıklayanlardan,

-Bağımsız adaylığını koyanlardan seçti.

Bağımlı ve bağımsız milletvekillerinden neler beklediğini de vatandaş olarak açıkladı.

Milletvekilleri; halk arasında konuştuklarını Ankara’ya gidince unuttukları için yinelemekte yarar vardır diyebiliriz. Çevremizdeki beklentileri sıralayabiliriz:

-Milletvekili; partili ya da bağımsız da olsa o ilin insanları tarafından seçildiğini unutmamalıdır. Kendisine oy veren, oy vermeyen vatandaşların hizmetinde kusur işlememelidir.

-Milletvekili seçilen kişi, Türkiye Cumhuriyetinin bir milletvekili olduğunu bilmelidir. Asla yandaş aramamalı, tüm vatandaşlara hizmet vermeyi amaçlamalıdır.

-Milletvekili, ırk, cins, din, mezhep, mezhep dalları gibi bir ayrımın savunucusu olmamalıdır. İnanç konusuna saygılı davranabilmelidir. Aksi halde yandaş aramaya başlar. Kestiği dalın farkına varamaz. Saygınlığını yitirir.

-Milletvekili cumhurbaşkanı olabilir. Kendisini seçen partinin değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının cumhurbaşkanı olduğunu asla unutmamalıdır.

-Milletvekili başbakan olabilir. Kendisini seçen partiyi bilir ama, oy veren, oy vermeyen tüm vatandaşların başbakanı olduğunu asla ve asla aklından çıkarmamalıdır.

-Milletvekili T.B. Millet Meclisi Başkanı seçilebilir. O zaman partisi ile ilişkisi kesilir ama taraflı olmamalıdır.

-Milletvekili bir bakan olabilir. Hükümet programına sadık kalsa bile, tüm insanların bakanı olduğunu her zaman bilmelidir. Partisinin menfaatlerini yerine tüm insanların menfaatlerini savunmalı, o yolda hizmet vermelidir.

-Milletvekili her konuşmasında diline sahip olabilmelidir. Kişiliğini küçülten konuşmalara asla yer vermemelidir.

-Milletvekili milletvekilliğinden ayrılınca da ailesinin, dostlarının yanında gülünç duruma düşmemelidir.

Sonuç olarak söylemek istersek; milletvekili olan kişi, kendisini seçen insanların kalbinde kalmayı bilmelidir. Her davranışı ile yetişmekte olan kuşaklara örnek olabilmelidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@