05.03.2013, 00:00 288

MİLANO'DAKİ BİR DIŞ ÇORUMLU- KEBAPCI ADEM DOĞAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum Haber gazetesinde, 2010 yılının Mayıs ayında eşimle birlikte yaptığımız İtalya gezimiz hakkında yazılar yazmıştım. Bu yazılarımdan 21.7.2010 tarihli olanının başlığı ''İTALYA'NIN MODA BAŞŞEHRİ MİLANO'' idi. Bu yazımda, şehrin önemli bir caddesi olan Buenos Aires'i boydan boya dolaştığımızı ve otelimize dönerken girdiğimiz İstanbul Lokantası'nın sahibinin Mecitözü ilçesinden olduğunu öğrendiğimi anlatmıştım.Bize çok yakınlık gösteren hemşehriim ve çalışanları ile fotoğraf çektirdiğimi ve aldığım notları İstanbul'da unuttuğum için o yıl tatil dönüşümde kendisi ile ilgili bir yazı yazacağımı belirtmiştim.

Kısa bir müddet önce evdeki odamı düzeltirken bu notları buldum. Aradan üç yıla yakın bir zaman geçmiş olmasına rağmen kendisine verdiğim sözü geçte olsa yerine getirmeyi istiyorum. Bu yazımın yurt dışında yaşayan binlerce Çorumlunun hayat hikayesi ile benzerlik göstermesi bakımından ilgi çekeceğini tahmin ediyorum.

 

* * *

 

Bu lokanta sahibi hemşehrimiz Adem Doğan'ın babası Mecitözü'nün içinde yaşayan emekli fayans ustası Latif Doğan imiş. Kendisinin bana not ettirdiği hayat hikayesi ile ilgili bilgileri aynen sizlere aktarmayı istiyorum.

 

Askeriyede Bahriye(deniz) görev yaptı ve bu nedenle bir denizcilik sertifikası aldı. Böylece askerlik sonrası gemicilik hayatı başladı. Üç yıl süren bu görevinde Uzakdoğu da dahil dünyanın bir çok bölgesine gitti.

 

Üç yılın sonunda akrabalarının olduğu Almanya'ya vize alarak( 20 günlük) gitti. Altı ay kaldı. Burada kalmak için bir yol bulamadı ve İtalya'ya geçti. Milano'ya 200 km uzaklıktaki Modena da kaldı. Milano'da Milli Görüş teşkilatına ait olan bir camiye takvim almak için gittiğnde, caminin başkanı Osman Duran ile karşılaştı. Birlikte başkanın dükkanına giden Adem burada bir yıl sonra evlendiği Osman Duran'ın baldızı Hacer(Denizlili) ile karşılaştı. Modena'da inşaatlarda kaçak olarak amelelik yapmaya devam etti. Evlenince Milano'ya geldi ve bacanağının kebap dükkanında çalışmaya başladı. Böylece kebabcılığı öğrendi. Daha sonra bacanağı ile ortak olarak bizim gittiğimiz İstanbul Restorantı açtı.

 

Birisi kız(2 yaşında) diğeri oğlan olan(9 aylık) İki çocuk sahibi olan Adem'in en büyük üzüntüsü ailesinin çocuklarını görmemiş olması idi. 2010 yılında eşi ve çocukları ile Mecitözü'ne gideceğini bize büyük bir özlemle anlattı.

 

Hayatından memnun olduğunu '' elhamdülillah'' diyerek içten ifade eden Adem ve burada çalışan işçileri ile çektirdiğim fotoğraf aşağıda görülmektedir.

 

Ismarladığımız yemek bizi doyurmasına rağmen hemşehrimiz Adem bize çok çeşitli yemek ve tatlılarla ikramlarda bulundu. Bir hemşehrisi ile karşılaşmak onu çok mutlu etmişti. Bizi yolcu ederken beni nasıl içten kucakladı ve öptü bir görseydiniz.

 

* * *

 

Çorum’un bugünkü nüfusu 530 bin civarında iken, Çorum dışında yaşayan Çorumluların sayısı bana göre 1 milyonun üzerindedir. Bunların bir kısmı Avrupa, Amerika ve dünyanın bir çok ülkesinde yaşamaktadırlar. Hemşehrilerimizden bakanlık,belediye başkanlığı,başarılı bilim ve iş adamlığı gibi üst seviyeye yükselmiş olanlar da bulunmaktadır.

 

Şehrimizden uzakta yaşayan, doğdukları yöreyi unutmayan ve Çorum’a katkıda bulunabilmek için çırpınan hemşehrilerimizi “Dış Çorumlular” olarak tanımlıyorum ve isimlendiriyorum.

 

Tüm yazılarımda ve yetkililerle yaptığım konuşmalarımda, kendilerinin Çorum için ne kadar önemli olduklarını vurguluyorum. Nasıl Museviler İsrael, Rumlar Yunanistan ve Ermeniler Ermenistan için etkili oluyorlarsa, dış Çorumlular da hem ülkemiz hem de şehrimiz için etkili olabilirler. Yeter ki onlara sahip çıkacak, onları kucaklayacak ve organize edecek bir teşkilat kurulsun. Bunu da yapabilecek bir teşkilat Çorum Belediyesi bünyesinde kurulabilir ve kurulmalıdır. Çorum Valiliği ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odasının destekleyeceği böyle bir teşkilat yurt dışında ve yurt içinde yaşayan tüm 'Dış Çorumluları kucaklayabilir. Bu kuruluş etkin bir “Çorum Lobisi” oluşturulmasına da katkı sağlayabilir.

 

1966 yılında Almanya’da kurulan ve Çoruma yatırım yapmayı planlayan “ÇOTAŞ” isimli İşçi Şirketi Başkanlığımdan, altı yıl Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğüm Çorum Eğitim ve Kültür Vakfına (ÇEKVA) kadar böyle bir kuruluşun eksikliğini her zaman hissetmişimdir.

 

Yurt dışına gidenlerin ve evlatlarının yaşadıkları sıkıntıları Almanya'da yakinen izledim ve elimden geldiği kadar onlara destek oldum..Yurt dışında yaşarken Türkiye'den gelmiş birini kucakladığımda ben de Mecitözülü Adem gibi, kendilerine büyük özlem duyduğum aile fertlerini kucaklamış gibi hissederdim.

 

İstanbul, 4 Mart 2013

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@