08.10.2016, 00:20 1151

MİDEMİZ HAKKINDA BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Mide Sözcüğü: Arapça ve Türkçedir. Anatomi terimidir.
Midenin tanımı:
-Besinlerin kendi içinde çalkanarak ezilmesini,
-Mide suyu ile besinlerin hamur durumuna getirilmesini,
-Besinlerdeki proteinlerin hidrolize edilmesini sağlayan bir organımızdır.
Midenin Yeri: Her insanın midesi bedeninin karın boşluğunda yer alır. Mide kendisine özgü yapılı bir girişi, bir çıkışı olan torba gibidir.
Midenin Büyüklüğü: İnsandan insana değişir. Her insanın midesi yaklaşık olarak bir yumruğu büyüklüğündedir. Bu orta boy torba, 15-20 kat büyüyebilir. Obezlerde daha fazla büyüme yapar.
Midenin Görevi: İnsan dünyaya gelir. Bebek adını alır. Anne kucağında meme emerek besini olan anne sütünü alır. Böylece sindirimi süt ile öğrenir. Üç yaşına kadar anne ve baba elinde büyür. Üç yaşına kadar anne ve baba elinde büyür. 4-5 yaşlarını kreşlerde,6 yaşını anaokullarında okur. 7 yaşında da ilkokula başlar (gelişmiş ülkeler bu yöntemi uygular).Midenin görevi; alınan her lokmanın sindirilmesini sağlar.
Mide sindirimi nasıl yapar?:
Kişi; ağzına bir lokma atarsa,dişler o besini dilin yardımıyla döndürerek iyice ezer, hamur haline gelir,mideye ulaşır.
 Ağıza her lokma koymada beyin devreye girer. Mideyi uyarır. Şu besinler geliyor. Gerekli enzimleri işte, gelen besini sindirmeye başlarlar. Mide; mide sularıyla gelen besinleri bulamaç durumuna getirir. Alacaklarını alır, kana verir. Kan da kalbin sayesinde her hücreye kadar ulaştırır. Böylece her hücrenin gereksinimi tamamlamış olur.
Beslenme konusu, bir ömür boyu sürer. Kişi ailesinde, çevresinde, okullarda, bilim kitaplarında bu işin inceliklerini öğrenebilir. Ama birde insanların alışkanlıkları vardır. Alışkanlığın her çeşidi, kontrol edildiği sürece iyi olabilir, olmaya bilirde! Ama bilimsel yolu izleyenler kazanır. Bilimden uzak kalanların durumunu dile getirmedik, her insanın biraz ola kendisinin hekimi olmasını düşünüversin dedik.!
Sevgili okurum; herkes bu konuyu bilir. Ama bana soran öğrenci bu başlıklarla bilgi istediği için böyle yazıverdim. Ne yapıp yapın, her şeyi okuyarak bilimsel açıdan öğreniverin! Bağışlamanız dileğiyle!
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@