Pişmiş aşa soğuk su katmış gibi olmayalım ama bazı vatandaşlar tarafından yapılan bir öneri var, benden söylemesi…Tabii uygulanabilirliği yetkilere kalmış. İncelenmesinde fayda olduğunu düşünüyorum.

Öneri şu; Çorum’a yapılacak meydan eski emlak kredi bankası yani şu anda Çorumgaz A.Ş. nin bulunduğu binanın bulunduğu yer, ziraat bankası, simitçi fırınının bulunduğu yerdeki saatçiler ve o aradaki küçük dükkânlar, işçilerin beklediği yerlerdeki dükkânlar sarı taş binaya kadar yıkılırsa zaten orada bir park var otobüslerin kalktığı yer de eklenirse daha güzel bir meydan ortaya çıkar deniliyor.

Tabii ki yetkililerimiz, büyüklerimiz daha iyisini bilirler ama yine de incelense iyi olur herhalde.

*     *     *

Çorum’da 20-25 gün kadar önce çıkan bir yangında 90 bin tavuk dumandan zehirlenerek öldü.

Sigorta şirketleri TV’lerde reklam üzerine reklam yapıyorlar ve kârı çok olan sigorta işlerini de bırakmıyorlar. Tabii ki herkes, her şirket para kazanmak ister bu en tabii hakkıdır.

Televizyonlarda her gün çeşitli tarım sigortalarının, hayvan sigortalarının reklamlarına rastlıyoruz. Buna karşılık sigorta şirketleri tavuk çiftliklerinin binalarını sigorta ediyorlar ama içindeki tavukları sigorta etmiyorlarmış. Niçin? Kârı az da ondan.

Yine bu yangında da bina sigortalı ama ölen tavuklar sigortalı değilmiş. Çünkü sigorta ettirecek şirket bulunamamış.  

Sözün özü firmaların sermayesi olan bu tavuklar sigorta edilmelidir.

Hadi özel şirketler, sigortalar yapmıyorlar Türkiye’nin güvencelerinden sayılan Ziraat Bankası vs. ne güne duruyor? Ziraat Bankasının bu 2011 yılı karlılık oranı göz önüne alındığında yatırımcılara bu tür bir katkı sağlamasının hiç te zor olmayacağını düşünüyoruz.

Tavukların sigorta edilmeyişlerinin sebebi ise ölüm olaylarının sık sık yaşanması ve sigorta primlerinin azlığındanmış. Bunun çözümü sigorta yapmamak değil prim tutarlarının biraz yükseltilmesi ve bir gün içerisinde binde 50-10 ölümlere ödeme yapılmaz gibi bir maddenin eklenmesiyle çözülmelidir.

Sigorta yapmıyorum sözü yatırımcının yanında olması gereken devletin bir kurumu olan Ziraat Bankasına ve devletimize yakışmıyor. Gerek devlete bağlı sigortalar gerekse de Ziraat Bankası vs. vasıtasıyla bu iş çözümlenmelidir. Yetkililer bu konuya el atmalıdırlar. Tavuk çiftlikleri Çorum’un da meselesi olduğu için Çorum milletvekilleri de bu işe el atmalıdırlar.

*     *     *

Çekva’nın (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) 03.03.2012 Cumartesi günü yapılan mutat toplantısına ben de katıldım. Katılımcı sayısı 35 kişi civarında idi. Tabii mevsimin kış olması ve yolların karla kaplı olması uzaktan gelenleri etkilemiştir.

Katılımcı sayısı gün geçtikçe azalıyor diye kaygılar vardı. Katılımcı sayısının artırılması amacıyla bazı öneriler yapıldı ve neler yapılabileceği konuşuldu. Benim düşüncem toplantı tarihinden 3-5 gün önce telefonla üyelere bilgi verilirse kalımcı sayısına olumlu etkisi olacaktır.

Saygı ve sevgilerimle.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol