06.10.2016, 00:09 254

MESLEKTE 47 YIL VE ÇORUM HABER’LE 32 YIL

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun bir tatil döneminden sonra İstanbul’a döndüm. Döndüğümde birikmiş çok sayıda posta buldum. Bu postalardan çoğunluğunu Çorum Haber gazetesi oluşturuyordu. Yavaş yavaş bu gazeteleri dikkatlice okuyorum ve halen bitiremedim. Okurken bazı haber ve köşe yazılarını köşemde değerlendirmek için ayırıyorum.
Ayırdığım ilk haber Çorum Haber’in kurucusu Mehmet Yolyapar’ın 17 Eylül 2016’da meslekte 46 yılı geride bıraktığı ve 47. yılına girdiği haberi idi. Diğeri ise Çorum Haber gazetesinin 31 yılını geride bırakarak 32. yılına girmesi idi. 
Bana göre Mehmet Yolyapar bu gazetenin temel direğidir. Yaşadığı tüm sorunlara rağmen gazete onun gösterdiği olağanüstü bir gayret sayesinde bugünlere gelmiştir. Burada kendisinin nasıl bugünlere geldiği diğer bir ifade ile hayat hikayesini anlatmayacağım. Kendisi Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yanında Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kuruluş aşamasındaki çalışmalarıyla sosyal boyutlu görevler de üstlenmiştir. Çorum Gazeteciler Cemiyeti’nin son genel kurulunda  Mehmet Yolyapar’a “Cemiyet Onursal Başkanlığı” unvanı verilmiştir.
1995 yılından beri köşe yazarlığı yaptığım bu gazete Başyazarının her zaman kalbinin Çorum için attığını ve Çorum’un sorunlarına sahip çıktığını gördüm ve tespit ettim. Buna muhakkak ki birçok örnekler verilebilir. Bunlar arasında Çorum’a şeker fabrikası kurulması ve üniversite kurulması konusunda oluşturduğu etki, hatırladığım en önemli örneklerin başında gelmektedir. Buna benzer daha nice örnekler olduğuna inanıyorum.
Benim bildiğim bir diğer örnek te altı yıl başkanlığını yaptığım ve şu anda da onursal başkanı olduğum Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı’nın kuruluşunda İstanbul’da ilk toplantıların yapılmasında şahsen ve Çorum Haber gazetesi olarak önemli katkı sağlamasıdır. Ayrıca ÇEKVA’nın İzmir ve Antalya temsilciliklerinin oluşturulmasında bu şehirde yaşayan Çorumluları İstanbul’da olduğu gibi bir araya getirmesidir. Kendisinin ve Çorum Haber gazetesinin bu katkılarından, yazarlığını yaptığım “ ÇEKV’NIN İLK 15 YILI” başlıklı kitabımda da bahsettim. Çorum Haber gazetesi benim gibi Çorum dışında yaşayan 1 milyona yakın Çorumlunun takip ettiği bir gazetedir.
Bir bilim adamı olarak bu gazetenin ileride Çorum’un tarihi yazıldığında önemli bir kaynak olacağına inanıyorum. Bunun nedeni bu gazete bünyesinde yer alan haberlerin ve köşe yazılarının çok değerli birer kaynak olduğunu düşünüyorum. Tüm Anadolu basınının yaşadığı zorlukların benzerini Çorum Haber de yaşamasına rağmen mümkünse yayınına son verilen “YAZILIKAYA” kültür ekinin hiç olmazsa ayda bir defa yeniden yayınlanmasını Başyazarımızdan Çorumlular adına istiyorum.
Meslek yaşamında 47. yılına adım atan Mehmet Yolyapar’ı kutlarken kendisine başarılar diliyorum. Ayrıca yayın hayatında 32. yılına giren Çorum Haber gazetesinin kendisinin yönetiminde daha nice yıllar sürdürmesini temenni ederim. Tüm gazete çalışanlarının ve yazarlarının 32. yıla ulaşmada büyük katkıları olduğuna inanıyor ve kendilerine de teşekkür ediyorum.
İstanbul, 1 Ekim 2016
 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@