13.12.2013, 23:00 206

MESLEK YÜKSEK OKULU TEMELİNİN ATILMASI BENİ DE GURURLANDIRDI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hitit Üniversitesi Çorum Meslek Yüksekokulu’nun temel atma töreni ile ilgili İTÜ’ye gönderilen davetiye seyahatte olmam nedeni ile elime geç geçti. Bu nedenle benim yaşamımda önemli bir yeri olan Meslek Yüksekokulu’nun bu tarihi gününde Çorum’da olamadım.
Çorum’a bir yüksek eğitim müessesesi kazandırma girişimleri ilk defa meyvesini 1975 yılında vermiş ve Çorum Makine Meslek Yüksekokulu 8 Mart 1976 tarihinde eğitime başlamıştı. Bu okulun Çorum’da açılmasında, binasının eğitime hazırlanmasında ve eğitiminin başarı ile sürdürülmesinde benim büyük katkım olmuştu. Ayrıca açıldığı tarihten itibaren üç yıl boyunca İzmir'den Çorum'a otobüsle gelerek ders de vermiştim. Geçen yıl Hitit Üniversitesi’nin açılışında verdiğim dersi takiben Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan bana bu hizmetlerim için teşekkür etmiş ve 1976 yılındaki açılış törenine ait gazete küpürünü ihtiva eden bir plaket de sunmuştu. Böylece bana sağlanan bu onur karşısında ben de gayretlerimin boşa gitmediğini görmekten mutlu olmuştum.
Meslek Yüksekokulu yaklaşık 40 yıldan beri başlangıçtaki teknik dallardaki programlar yanında daha sonra açtığı iktisadi ve idari programları ile eğitim konularını genişletmiş ve bugün 18 dalda 35 programda eğitim vermekte olup 3500’ü aşkın öğrenciye sahiptir. 1976 yılında bugün Çorum Müzesi’nin olduğu binada eğitime başlayan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında Amasya’ya taşınan Eğitim Enstitüsü’nün tesislerine geçmiştir.
2006 yılında kurulan Hitit Üniversitesi, başlangıçta üniversitenin nasıl ve nerede kurulacağı ve gelişeceği hakkında karar veremediği için üniversiteye ait binaların yapımı sürüncemede kalmıştır. Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın rektörlüğe gelmesi ile üniversite yerleşkesi konusundaki çalışmalar hızlanmıştır. Rektörün; Vali, Belediye Başkanı ve milletvekilleri ile yaptığı yakın işbirliği ve onların verdiği destek sayesinde Güney ve Kuzey yerleşkelerinin master planları tamamlanmıştır. Hitit Üniversitesi’nin yerleşim sorununun çözümüne katkıda bulunanlara bir Çorum sevdalısı olarak teşekkürlerimi sunuyorum.
Parkın karşısında yer alan Çorum Meslek Yüksekokulu’nun eski spor salonunun yıkılarak temellerinin atıldığı bu alanda 17200 m2 toplam kapalı alanı olan yeni binalar yükselecek ve burada bir uygulama oteli, üç büyük amfi, bir konferans salonu yanında öğretim elemanları odaları ve idari odaları yer alacaktır. İnşaat ilerledikçe kız öğrenci yurdu ve öğretim elemanlarının oturduğu prefabrik yapılar yıkılacaktır. Şehrin merkezinde böyle yapıların yükselmesi üniversitemiz kadar şehrimizin görünülürlüğüne de önemli katkı sağlayacaktır.
MYO'da ders veren kişilere teşekkür plaketi verilmesini bir kadirşinaslık örneği olarak görüyorum. Kendilerine plaket verilen; Yusuf Bahri Diker, Gülhan Karagözoğlu, Metin Ayman, Şükrü Kılıç, Necati Temiz, Sami Göktepe, Adnan Türkoğlu, Aydan Türkoğlu, İsmail Çevik, Osman Müftüoğlu, Hayrettin Koyuncu, İbrahim Hakkı Özel ve İlyas Damar'ı bende tebrik ediyorum. Bu arkadaşlardan bir çoğu ile başlangıç yıllarında beraber çalışmıştım.
Bu törene katılamayanlar ile Prof.Dr.Hafit Yüncü ve Prof.Dr. Seçil Erim gibi Ankara’dan ve İzmir’den gelen öğretim elemanlarının da binanın açılış törenlerine davet edilmelerini temenni ediyorum
Üniversitenin kalkınması demek şehrimizin kalkınması demektir. Üstün gayretleri ile temel atılmasına katkı sağlayanlara bir defa daha teşekkür ediyor ve Rektörümüzün şahsında tüm Hitit Üniversitesi mensuplarına başarılar diliyorum.
İstanbul,12 Aralık 2013
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@