17.10.2019, 00:01 90

MERAK VE İLGİNİN EĞİTİMDEKİ YERİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Eğitim aile ocağında başlar, kreşlerde 4 ve 5 yaş çocuklarını yetiştirir, idealde 6 yaşındaki çocuklara bağımsız anaokullarında eğitir, yedi yaşına basan çocukları da ilkokul ve sonrasında yetiştirir.

Bir yeni öğretim yılı başladı, ülkenin tüm çocuklarına beklediklerinin verilmesini diliyorum. İnsanlardaki “merak” ve “ilgi” sözcüklerini açıklamaya öncelik veriyorum. Çünkü; yavrularımızın merak ve ilgi uyandırmayı annelere, babalara, öğretmenlere ve her vatandaşa düşen bir borç olarak kabul ediyorum. Amacım; yavrularımızın merak etmelerinin yolunu açmak, ilgi duymalarını sağlamak, düşünebilmelerini temin etmek, okuma isteğini bugün başlayarak bir ömür boyu sürdürmelerini baş tacı edebilmektir, dedim, iki sözcüğe ait bilgileri sıralayıverdim:

Merak sözcüğü: Sözcük konuşmaz ama, konuşmayı ona veriyorum:

Merak sözcüğü Arapçadır. Türkçemizde de çok kullanılır. Türkçe karşılığı da “ilgi”dir. Bir şeyi anlamak ve öğrenmek için duyulan istektir.

Bir yerde de; bir şeyi yapmak, edinmek ya da bir şeyle uğraşmak isteğidir. Bir başka deyimle, bir şeyin iyisini, hatta en iyisini arama huyudur.

Günlük hayatta, kaygı, tasa, kuruntu da merakı kamçılar ve artırır.

Merak etmek ise; bir şeyi anlamaktır, öğrenmektir, istemektir.

Merak sardırmak ise; bir şeye ilgi duyup edinmek, öğrenmek, yapma isteğinde bulunmaktır.

Meraktan çatlamak; çok endişe etmektir ya da bir şeyi bir an önce öğrenmek isteği duymaktır.

İlgi sözcüğü: İlgi, merakın Türkçesidir. İki şey arasındaki bağlılık, yakınlık ve ilişkidir. Eş anlamlısı da “alaka”dır. (Bazıları ilgi-alaka diye konuşur. Ona çok bozulurum.)

Bir başka deyimle de; belirli bir olay ya da etkinliğe yakınlık duymaktır. Ondan hoşlanıp ona öncelik tanımaktır.

İlgi bir yerde; dikkati, öncelikle belirli bir şey üzerinde toplama eğitimidir.

SONUÇ: Merak edemiyorsanız, ilgi duymuyorsanız, “düşünemezsiniz”. Düşünmeyi de bilemiyorsanız, insana sorarlar “akıl insanlara niçin verilmiştir?”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
banner364
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:50
Öğle 12:57
İkindi 15:31
Akşam 17:55
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@