28.12.2011, 00:00 338

MEHMETÇİK VAKFI DERGİSİ VE MİLLETVEKİLİMİZ HASENE ILGAZ!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Otomobilimin mazotunu okulumun karşında bulunan Mehmetçik Vakfı Benzin İstasyonu'ndan alıyorum. Son alışverişimde orada bulunan ve dağıtılan ''Mehmetçik Vakfı Dergisi'' dikkatimi çekti. İnceleyebilmek için aldım.

İçinde bulunan '' Türk Edebiyatı'nın Açmamış Çiçeği;Şüküfe Nihal'' başlıklı yazı ilgimi çekti.Yazının başında ;''Şüküfe Nihal,Türk edebiyatının en duygusal,en içli,en mahsun ve aynı zamanda da en unutulan bir yazarı ve şairidir'' yazıyordu. İlgi ile okurken Çorum eski Milletvekili Hasene Ilgaz ile ilgili satırlara da rastladım.Burada Şüküfe Nihal hakkında; ''Hayatın zorlaşması sonucu yakın arkadaşları Hasene Ilgaz (Çorm Milletvekil) ve İffet Halim Oruz'un açtıkları Bakırköy'deki huzurevine yerleşir.'' ifadesi yer alıyordu.

*     *     *

Çorum’da siyasi hayatı izlemeye başladığımda, yani 1946-1950 yılları arasında Çorum Milletvekilliği yapan Hasene Ilgaz'ı uzaktan görmüştüm. Çorum'da, o zamanlarda  kadınların evlerinden pek çıkmadığı bir ortamda Hasene Ilgaz'ın şehrin merkezinde dolaşması ve esnafın dükkanlarına gitmesi ben çok etkilemiş ve düşündürmüştü. Neden annelerimiz toplum yaşamında yer almıyor diye kendi kendime soruyordum.

Hasene Ilgaz, tek partili  ve adayların Ankara'dan belirlendiği dönemde milletvekili seçilmişti. Aradan çok zaman geçmiş olmasına rağmen bugüne kadar Çorum, Melek Denli Karaca dışında Meclise bir kadın milletvekili gönderememiştir. Temenni ederim ki en yakın gelecek dönemde bu durum değişir.

*     *     *

Hasene Ilgaz ve İffet Halim Oruz'un açtıkları Bakırköy'deki huzurevi konusunun kaynağına inmeyi istedim. Bu nedenle her iki hanımefendinin hayat hikayeleri ile ilgili bilgileri internet ortamında araştırdım. Bakırköy'deki huzurevi ile ilgili bir bilgiye rastlamadım.Her ikisi de hayatlarında sosyal faaliyetler ve hayır işleri ile uğraşmışlar. Bu nedenle hayat hikayelerinin bu tarafı ile ilgili bilgileri aşağıda veriyorum;

-Hasene Ilgaz sosyal ve kültürel içerikli pek çok derneğin kuruluşuna önayak olmuş ve bir çoğunda yöneticilik görevini üstlenmiştir. İstanbul Yardım Sevenler Derneği'ni ve Darülaceze'ye Yardım Derneği'ni kurmuştur.

-İffet Halim Oruz hanımefendi kendisine yapılan tekliflere rağmen siyasete girmemiştir.Türk Kadınlar Birliği,Yardımsevenler Derneği,Çocuk Dostları Derneği,Darülaceze Yardım Derneği,Huzurevlerini Koruma ve Yaşatma Derneği gibi yerlerin kuruculuk ve yöneticiliklerinde bulunmuştur.

Bu faaliyetler, bana onların yönetici olduğu Bakırköy'deki huzurevinde Şüküfe Nihal'in son günleri geçirdiğini düşündürüyor.

*     *     *

İnternette dolaşırken, Hasene Ilgaz’a ait kapsamlı bir bilgiye ulaşamadım. Buna karşılık, Bilkent Üniversitesi'nde İffet Halim Oruz hakkında bir yüksek lisans çalışması yapıldığını gördüm.

Kıbrıs notları diye bir kitabı ve birçok yayını olan ve şehrimizi Meclis’te temsil etmiş bu hayırsever insanın yaşamı hakkında Hitit Üniversitemizde  de benzeri bir çalışma yapılmasının şehrimizin tarihi geçmişini zenginleştireceğine inanıyorum. Ve sayın Rektörümüz Prof.Dr. Reha Metin Alkan'dan bu ve benzeri konularda çalışmalar yaptırmasını rica ediyorum.

İstanbul, 27 Aralık 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@