24.10.2018, 00:10 237

MEHMET YOLYAPAR’I VE ÇORUM HABER’İ KUTLUYORUM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Uzun yaz tatilimden döndüğümde birikmiş olan postalarımı açtım. Gelenler arasında çoğunluğu Çorum Haber gazetesi oluşturuyordu. Gazeteleri okurken ileride köşe yazılarımda değerlendirebilecekleri bir tarafa ayırdım. Bunlardan, Çorum Haber gazetesinin 34. yılını ve bu gazetenin Genel Müdürü Mehmet Yolyapar’ın meslekte 49. yılını kutladıkları haberini bu yazımda değerlendirmek istiyorum.

1996 yılından beri köşe yazarlığı yaptığım Çorum Haber gazetesinin başyazarı Mehmet Yolyapar’ın Çorum’un gelişmesine ne kadar gayret ettiğini, kendisinin yazılarından ve bilhassa son yıllarda gazetenin ilk sayfasının üst kısımlarına koyduğu yazılarından izliyorum.

Çorum’da Şeker Fabrikası’nın açılması aşamasında Turgut Özal ile, Çorum’da bir üniversite kurulması için Süleyman Demirel ile ve Çorum’a havaalanı kazandırılması konusunda o günün Başbakanı ve bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü gibi gazetesindeki yazılarıyla bu konuların gündemde kalmasını sağlamıştır.

Şeker fabrikasının Çorum’da faaliyete geçmesinde önemli katkısı olan Yolyapar, üniversitenin Çorum’a kazandırılmasında ise o dönem son dakikada üniversitenin Kırıkkale’ye kaydırılması ile Çorum için arzuladığı sonucu elde edememiştir.

Havaalanı konusu ise Yolyapar’ın uzun bir süreden beri sık sık üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Havaalanı isteği Çorum Haber gazetesi tarafından devamlı dile getirildiği için tüm gözler Cumhurbaşkanının bu konuda vereceği karara çevrilmiştir. Havaalanı konusunda Çorum’dan daha az nüfusa ve sanayiye sahip olan Yozgat’a yapılması Yolyapar’ın gazetede yazdığı yazılarında ifade ettiği gibi Çorum halkının burukluğuna yol açmıştır.

Mehmet Yolyapar gazetesi ve kalemi ile Çorum’a hizmet ettiği gibi dış Çorumluların ( Çorum dışında yaşayan Çorum doğumlular) şehrimiz ile bağlarını kuvvetlendirmeye büyük gayret göstermektedir. Çorum Haber gazetesini okuduğunuzda sık sık ÇEKVA’dan, Vakıf 19’dan, ÇESİAD’dan, İstanbul Çorumlular Platformundan ve ülkenin muhtelif yerlerinde kurulu derneklerin haberlerinin yer aldığını görürsünüz.

ÇEKVA’nın (Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı) ilk kuruluş aşamasında Mehmet Yolyapar’ın yaptığı katkılar, tarafımdan yazılan “ ÇEKVA’nın İlk 15 Yılı “ kitabında da yer almaktadır. Vakfın kuruluşunu destekleyen Çorum Haber Gazetesi Genel Müdürü Mehmet Yolyapar’ın katkıları ile hemşehrimiz Ahmet Hamoğlu’nun sahibi olduğu Silivri’deki Klassis Otel’de, kendisinin ev sahipliğinde bir toplantı tertiplenmiştir. 27 Mayıs 1995 tarihinde Çorum Valisi Mustafa Yıldırım, Çorum Belediye Başkanı Prof.Dr. Arif Ersoy, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ahmet Çörekçi ve Çorum milletvekili Adnan Türkoğlu’nun da katıldığı toplantıya hemşehrilerimiz de büyük bir katılım sağlamışlardır. Buradaki yoğun katılım ve gösterilen ilgi yeni vakfın kuruluşunu hızlandırmıştır. ÇEKVA’nın İzmir ve Antalya’da temsilcilik bürolarının kurulmasında Yolyapar’ın emeği ve desteği büyük olmuştur.

21-22 Kasım 1998 tarihlerinde, Çorum’a üniversite kurulması amacıyla Çorumlu akademisyenlerin katılımıyla iki gün süren bir toplantı düzenlenmişti. Bu toplantıya katılanlar için Güleryüz Restaurant’da verilen akşam yemeğinde, Nedret-Sabit Velidedeoğlu, Fieliz-Azmi Acar ve Hülya- Mehmet Yolyapar çiftleri, dans sırasında görülüyor (üstte)…Prof.Dr. Erdoğan Tuncel ve Mehmet Yolyapar, eşleriyle birlikte bu yemek sırasında (altta)…

Meslekte 49’uncu yılını kutlayan ve 33 yıldan beri büyük mücadeleler vererek Çorum Haber gazetesinin çeşitli zorluklara rağmen ayakta kalmasını sağlayan Sayın Mehmet Yolyapar’a bu hizmetlerinden dolayı bir Çorumlu olarak teşekkür etmeyi ve başarılar dilemeyi istiyorum. Bu vesile ile saygıdeğer eşi Hülya Yolyapar’a, gazetenin kurucularına ve gazetenin tüm çalışanlarına kendisine sağladıkları destek için teşekkür ediyorum.

İstanbul, 19 Ekim 2018

Kaynak: Ahmet Samsunlu, ÇEKVA’nın İlk 15 Yılı, Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı yayını No:3, İstanbul


ÇEKVA’nın İzmir ve Antalya temsilciliklerinin kurulmasını, Mehmet Yolyapar örgütlemişti. Fotoğraf, Antalya ÇEKVA kurucularını, Nisan 2002’deki Antalya Sera Otel’deki yemekte gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@