08.07.2013, 00:00 141

MECLİSTEKİ GRUP TOPLANTILARI HAKKINDA CEMİL ÇİÇEK'İN DEĞERLENDİRMESİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Siyasi konularda yazı yazmayı istemiyorum ama, bugün beni de çok rahatsız eden Türkiye Büyük Millet Meclisindeki grup toplantıları hakkında ikinci kez Meclis Başkanı seçilen Cemil Çiçek'in Hürriyet gazetesine yaptığı açıklamayı, köşemde değerlendirmeyi istiyorum. 

 

Bunun için ilk önce kendisinin konu ile ilgili açıklamasını aşağıda sizlerin değerlendirmesine sunuyorum.

 

* * *

 

'' GRUPLAR HİÇ HOŞ DEĞİL

Meclis’teki oturumlara bakıyorsunuz cebir ve şiddetin asla olmaması gereken yer Meclis’tir. Kaç yazı yazdım, kaç uyarı yaptım, ben bile unuttum. Grup toplantılarına bakıyorsunuz, hoş olmayan görüntüler. Kendi iç yönetmeliklerini çiğniyorlar. O toplantılar, siyaset geliştirme, milletvekillerinin Meclis çalışmaları değerlendirme ve politika üretme yerleri olması gerekir. Oturacak sandalye bile bulamıyorlar.

TÜRKÜLÜ, SLOGANLI TOPLANTI OLMAZ

50 kez daha çağrı yaparım, uyarırım. Grup toplantıları mitinge dönüştü. Sloganın, yuhlamanın, ıslığın bini bir para. Türkü söyleyenler bile var. Meclis çatısı altında biri çıksa hoşa gitmeyen bir slogan atsa bunun sorumlusu kim olacak? Parlamento geleneği ve kültürüne uygun hareket edilmesi gerekir.''

* * *

Eminim ki sizler de yüce Meclis çatısı altında yapılan meydan mitinglerini andıran grup toplantılarından, ülkemiz demokrasisi adına hiç memnun değilsinizdir.

Her halde, Salı günleri yapılan ve televizyondan verilen grup toplantıları  milletvekillerinden daha fazla partililerin katılımı ile Mecliste bir miting havasında slogan atılarak yapılmasının nedeni halka mesaj vermek olsa gerek.

Halbuki, grup toplantıları milletvekillerinin ülke sorunları hakkında söz aldıkları, görüş ve önerilerini ortaya koydukları bir atmosferde yapılmalı, parti başkanının bu konular hakkında görüşlerini belirttiği ve sonuçta partinin kararlarını demokratik usullerle karara bağlandığı yer olması gerekir.

Avrupa'da geçirdiğim uzun sürede bugün bizde yapılan grup toplantılarına benzer hiçbir toplantı yapıldığını duymadım ve televizyonlarda izlemedim.

Çemil Çiçek'in belittiği gibi, '' Parlamento geleneği ve kültürüne uygun hareket edilmesi gerekir.'' 

Antalya, 7 Temmuz 2013

Nuray BABACAN,TBMM Başkanı Çiçek: Üzülüyorum, Hürriyet, 4 Temmuz 2013

 

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@