Körücek'te dayanışma pikniği

Çorum'un Mecitözü İlçesi Körücek Köyü Dayanışma ve Kalkındırma Derneği tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen şenlik, bu yıl Ramazan Bayramı nedeniyle piknik şeklinde organize edildi.

Mecitözü 13.07.2016, 21:48 13.07.2016, 19:48
1051
Körücek'te dayanışma pikniği
Dayanışma pikniği köy parkında yoğun bir katılımla yapıldı.
İzmir, İstanbul, Ankara gibi şehirlerin yanı sıra yurt dışında bulunan Körüceklilerin hep bir araya geldiği piknik, akşam geç saatlere kadar devam etti.
Köylüler ve davetliler, hem birbiriyle bayramlaşma imkanı buldu, hem de güzel bir havada piknik yaparak bol bol sohbet ettiler.
Dernek Başkanı Hikmet Yavuz, Köy Muhtarı Yalçın Erdoğan, Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri; Gani Uysal, Ali Topcu, Abdullah Olcan ve Sadık Özçetin'in organizasyonu ile gerçekleştirilen şenliğe; Mesut Yılmaz, Mehmet Yavuz ve arkadaşları ile köyün yetenekli gençleri müzikleriyle katkı sağladı.
Yerel sanatçıların türküleri eşliğinde halay çeken gençler, gün boyu eğlendi.
Davul-zurna eşliğinde köy parkında omuz omuza, el ele halay çeken gençler, Anadolu’nun çeşitli yörelerine ait halayları ustaca sergilerken, meydanda ter döktüler.
Şenlik sırasında bazı köylüler ise derneğe bağış yaparak katkıda bulunurken, en büyük bağışı yapan İlhan Topcu, "köy ağası" ilan edildi.

"KÖYÜMÜZÜ GÜZELLEŞTİRİP KALKINDARMAKTA KARARLIYIZ"
Dayanışma pikniği sırasında bir konuşma yapan Mecitözü İlçesi Körücek Köyü Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Hikmet Yavuz, sosyal ve kültürel faaliyetlerde öncü bir dernek olduklarını söyledi.
1998 yılında kurulan derneğin büyüyerek, gelişerek yoluna devam ettiğinin altını çizen Yavuz, geçtiğimiz Ocak ayında göreve geldiklerini hatırlatarak, arıcılık, meyvecilikte budama teknikleri, gübreleme gibi eğitimler organize ettiklerini, Kadınlar Günü, Anneler Günü, Babalar Günü, 23 Nisan gibi özel günlerde etkinlikler düzenlediklerini, dayanışmayı, birlik ve beraberliği artırıcı etkinliklere her zaman devam edeceklerini, temel amaçlarının köyü güzelleştirmek, geleceğe hazırlamak, kalkındırmak, sorunlarını çözmek, gelenek ve görenekleri yaşatarak bunların gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak olduğunu söyledi.
Köy konağı onarım ve yeniden düzenleme çalışmalarının Mecitözü Kaymakamlığı, İl Özel İdaresi ve İl Genel Meclisi'nin katkılarıyla devam ettiğini bildiren Yavuz, gelecekte yapmayı planladıkları bazı çalışmalardan ve projelerden söz etti.
Hikmet Yavuz, köy parkını güzelleştireceklerini, parka ilave masalar ve mangal yerleri yapacaklarını, mezarlıkta birtakım düzenlemeler yapmayı, mezarlık içi ara yollar oluşturmayı planladıklarını, ayrıca köye herkesin yararlanabileceği ve köy çöreği yapılabilecek bir fırın yapmayı düşündüklerini, parka çocuk oyun aletleri yerleştirmek için de İl Genel Meclisi Başkanı Halil İbrahim Kaya'dan söz aldıklarını açıkladı.
Birlik kurbanı kesmek, bayram, yeni yıl gibi özel günlerde topluca kutlama etkinlikleri yapmak, şehir dışı kültürel geziler düzenlemek, köye ait internet sayfası oluşturmak, toplu mesaj sistemi gibi birtakım projelerinden bahseden Dernek Başkanı Yavuz, gelecekte köye bir cemevi kazandırmak için de çalışmalara başladıklarını dile getirdi.
Yavuz, bu sene köy içi yolların kilit parke taşı ile döşeneceğinin de müjdesini paylaştı.
Dernek Kurucusu ve Onursal Başkanı Abdullah Olcan ise 1998 yılında kurulan derneğin her geçen yıl büyüyerek, gelişerek yoluna devam ettiğini belirterek, köyün gelişmesine katkıda bulunan, derneğin bugünlere gelmesini sağlayan herkese teşekkür etti. Olcan, amaçlarının köy halkı arasında birlik ve beraberliği sağlamak, dayanışmayı artırmak olduğunu belirterek, bayramda tüm Körüceklileri bir arada bulmaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.
Olcan, eski muhtarlar İrfan Topcu, Sadık Eyvaz, eski dernek başkanları Haydar Topcu, İsmail Şahin, Sadık Özçetin, Halis Topcu, Kazım Şahin başta olmak üzere yurtdışında, şehir dışında bulunan tüm köylülere katkılarından ve katılımlarından dolayı teşekkür etti.
Daha sonra bir konuşma yapan eski dernek başkanı Haydar Topcu, geçmiş dönemlerde atılan temellerin gelişerek, büyüyerek bugünlere gelmesinden duyduğu mutluluğu dile getirerek, birlik ve beraberliğin önemi üzerinde durdu.
Eski muhtar İrfan Topcu ise tüm köylüleri köylerine, derneklerine sahip çıkmaya çağırarak, birlik ve beraberliğin hiçbir zaman bozulmamasını istedi.
Eski muhtar Sadık Eyvaz da temel amaçlarının köye hizmet olduğunu vurgulayarak, Mecitözü İlçesi'nde ilk kanalizasyonu kavuşan köylerden biri olduklarını, köye ayrıca köy konağı kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.
Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Gani Uysal ise bu sene köye kilit taşı yapılacağını, 2000 m2 olarak belirlenen kilit taşı yapım işinin İl Genel Meclis Üyesi Haydar Erdem'in girişimleri ve desteği ile 3000 m2'ye çıkartılacağını duyurdu.
Konuşmaların ardından şenlik ve piknik programı halaylarla devam etti.
(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@