Elvançelebi Türbesi’ne yeni düzenleme

Mecitözü’ne bağlı Elvançelebi Köyü’nde bulunan Elvan Çelebi Türbesi Çevre Düzeni Projesi ile Türbe çevresinin kullanımının arttırılması ve iyileştirilmesi amacıyla mülkiyeti köy tüzel kişiliğine ait yaklaşık 14.000m² yüzölçümlü alanda 2019 yılında peyzaj projesi hazırlanırken, Proje ile bölgenin doğal, kültürel, tarihi değerlerin erişilebilirliğinin ve bilinirliğinin artırılması, turizm potansiyeli açısından önem arz eden değerler ile konaklama ve alternatif turizm hizmetlerinin sunumuna yönelik altyapı yatırımlarının iyileştirilmesi, tarihi değerlere sahip çıkarak, bilinir ve uğrak bir turizm merkezi oluşturulması amaçlanıyor.

Mecitözü 05.08.2020, 20:30
809
Elvançelebi Türbesi’ne yeni düzenleme

Proje kapsamında Çorum-Amasya karayolu kamulaştırma sınırından itibaren yönetmelikte belirtilen 25 m. çekme mesafesi içinde otopark düzenlemesi yapılırken, otopark alanının hemen güneyinde (kamulaştırma sınırından itibaren 25 m sonra) yer alan 5 adet yaklaşık 20 m2’lik üniteler halinde yarı açık ve yarı kapalı olarak yöresel satış birimleri oluşturuldu.

Mevcut alan üzerinde yer alan şadırvan yerine yenisi düzenlenirken şadırvan çevresinde dinlenme amaçlı 3 adet kameriye konumlandırıldı. Tuvalet ihtiyacının karşılanması amacıyla hâlihazırda bulunan tuvaletlerin konumu değiştirilerek, yöresel ürün satış birimlerine ve şadırvana yakın bir konumda yeniden düzenlendi.

Kurban kesim alanı ile mutfak olarak kullanılan mevcut yapılar proje kapsamında yeniden düzenlenirken Türbe çevresinde bulunan ve yıkık durumda bulunan taş duvarların proje kapsamında yeniden revize edileceği belirtildi.

Elvan Çelebi Türbesi Çevre Düzeni Projesi, Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yıl içinde onaylanırken İl Özel İdaresi tarafından Elvan Çelebi Türbesi Çevre Düzeni Projesi işinin ihalesi 1 Haziran 2020 tarihinde yapıldı. 22 Temmuz 2020 tarihinde yüklenici firma ile 777.301,40 TL (KDV dahil) bedelle sözleşme imzalanan projede sözleşme bedelinin 500.000 TL'si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından karşılanacağı dile getirildi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@