30.05.2016, 00:03 366

MAYIS AYI SÜRGÜN AYI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

1944 yılının Mayıs ayı bizlerin unutamadığımız iki önemli sürgünün gerçekleştiği bir aydır.
– 18 Mayıs 1944 Kırım Tatarlarının sürgünü
– 21 Mayıs 1944 Çerkeslerin ve Kafkas halklarının sürgünü
Bu iki günün acısı tüm dünyada arzu ettiğimiz gibi hatırlanmasa da Türkiye’de ve Türk dünyasında hüzün içinde devamlı hatırlanmakta ve hafızalardaki yerini korumaktadır. Bugünkü yazımda Tatar sürgünü konusunu değerlendirmenize sunacağım.
Stalin’in emriyle, Tatarlar 72 yıl önce ana vatanlarından kopartılarak Orta Asya’nın değişik bölgelerine sürgün edildiler.İkinci Dünya Savaşı'nda Hitler idaresindeki Almanya'nın Kırım’ı ele geçirmesi üzerine Sovyet ordularının yarımadayı yakıp yıkarak terk etmesiyle başlayan Kırım’ın dramı, Nazi Almanyası’nın bölgeyi bir tatil beldesi yapma düşüncesiyle buradaki halkı sürgün etme düşüncesiyle devam etti.
1943 yılının Kasım ayında Stalingrad’da Alman ordusuna karşı galibiyet kazanan Kızıl Ordu birlikleri 10 Nisan 1944’te Kırım’ı yeniden aldı. Kızıl Ordu askerleri Kırım Türklerine karşı ağır baskılar uygulamaya başladı.
Kırım Türklerinin sürgünü 18 Mayıs 1944’te saat 03.00 civarında potansiyel tehlikeli olarak nitelendirilen kişilerin tutuklanmasıyla başladı. Yetişkin erkeklerin büyük çoğunluğunun Sovyet ordusuna alınması nedeniyle geride kalan kadınlar, çocuklar ve yaşlılar, Sovyet askerleri tarafından uykularından kaldırılarak 15 dakika içinde bulundukları yerlerin meydanında toplanmaları istendi.
Kırım Tatar kaynaklarına göre, 250 bine yakın Kırım Tatarı, 3 günde hayvanların taşındığı tren vagonlarına doldurularak yarımadadan sürgün edildi. Bu kişilerin yüzde 46,2’si zor koşullar altında açlıktan, hastalıktan, kötü yaşam koşullarından, kötü muameleden dolayı, bir kısmı da vagonlarda hayatını kaybetti.
Kırım Tatarları uzun uğraşlardan sonra 60’lı yıllardan itibaren Kırım’a dönmeye başladılar. Anavatanlarında tekrar kök salmaya başladılar. Rusya’nın Kırım’ı 2014 yılında ilhak etmesinin ardından Kırım Tatar halkı 72 yıl önce yaşanan acıların bir benzerini tekrar yaşamaya başladı. Rus yönetiminin Kırım’ı ilhakından bu yana büyük çoğunluğu Kırım Tatarı olmak üzere, yaklaşık 36 bin Ukraynalının yarımadayı terk ederek Ukrayna ana karasına geçtiği belirtiliyor.Rus yönetimi, 1944 sürgününde olduğu gibi önce Kırım Tatarları arasında potansiyel tehlike gördüklerini yarımadaya atadığı savcı eliyle hukuk dışı gerekçelerle yargılayarak ya hapisle cezalandırdı ya da Kırım’a girişine yasak koydu. Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov’un yarımadaya girişi engellendi.
Kırım Tatarlarının 1944 yılında başlayan sürgünü ve acıları devam ediyor… Ne yazık ki, insan haklarına büyük önem verdiklerini açıklayan ülkeler ve Birleşmiş Milletler bu olayı bir sürgün hatta soykırım olarak görmüyor ve Kırım Tatarlarının vatanlarına dönmelerine yardımcı olmuyorlar.
Türkiye, bugün olduğu gibi dün de haksızlığa, soykırıma uğrayanlara, göçe zorlananlara ve sürgün edilenlere kucağını açmıştır.
İstanbul, 29 Mayıs 2016
Kaynaklar :
Anadolu ajansı haberleri
http://www.turkishny.com
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@