31.05.2016, 00:01 422

MAYIS AYI SÜRGÜN AYI (II) !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünkü yazımda belirttiğim gibi 1944 yılının Mayıs ayı bizlerin unutamadığımız iki önemli sürgünün gerçekleştiği bir aydır.
– 18 Mayıs 1944 Kırım Tatarları’nın sürgünü
– 21 Mayıs 1944 Çerkeslerin ve Kafkas halklarının sürgünü
Bu iki günün acısı tüm dünyada arzu ettiğimiz gibi hatırlanmasa da Türkiye’de ve Türk dünyasında hüzün içinde devamlı hatırlanmakta ve hafızalardaki yerini korumaktadır. Dünkü yazımda Tatar sürgünü konusunu sizlerin değerlendirmenize sunmuştum. Bugün de Çerkez Sürgünü’nü ele alacağım.
Daha önceki yazılarımda geniş bir şekilde anlattığım gibi küçük bir Moskova Prensliği’nde bugünkü geniş toprakların sahibi haline gelen yayılmacı Rusya İmparatorluğu kendi politik çıkarları açısından, bütün bir Rusya'daki Müslüman nüfus yanında, özellikle Batılı ülkelere açık olan, yani Karadeniz kıyısında ya da yakınında yaşayan Müslüman toplulukları (Adigeler, Abhazlar, Nogaylar, Kırım Tatarları ve Ahıska Türkleri vb.) gerekirse yok etmek ya da iyice etkisizleştirmek istiyordu. Bunlar Rusya’nın yüzyıllar boyunca ve halen değişmeyen politikaları olmuştur ve halen devam etmektedir.
Çerkes ve Kafkas halklarının sürgünü 152 yıldır dinmeyen bir acıdır. Çarlık Rusyası’nın Çerkesleri anavatanları Kafkasya'dan sürmesinin üzerinden 152 yıl geçti ancak sürgünün neden olduğu acı hafızalardaki yerini koruyor.
Resmi olmayan rakamlara göre, 1,5 milyona yakın Çerkes sürgüne tabi tutulurken yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı 400 bin ila 500 bin kişi hayatını kaybetti.


Çerkes Sürgününde köylerini bırakan dağlı Çerkesler, Pyotr Gruzinski'nin tablosu, 1872

1763-1864 yıllarındaki Rus-Kafkas savaşları, tarihin en kanlı savaşlarından biri olarak kayıtlara geçti. Bu savaşlarda üstün bir direniş gösteren Kafkas halkına Ruslar uzun bir süre boyun eğdiremedi. 101 yıl süren savaşlarda 500 binden fazla Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce Çerkes ana vatanını terk etmek zorunda kaldı. Bu sayı içinde diğer Kafkas halkları ile ilgili bilgi bulunmamaktadır.
21 Mayıs 1864’de Soçi yakınlarında Kbaada Vadisi'ndeki savaş Çarlık Rusyası’nın galibiyetiyle sonuçlanırken, Çerkesler için de “ sonun başlangıcı” oldu.
Çarlık Rusyası’nın nüfus politikası çerçevesinde yaklaşık 1,5 milyon Çerkes, Tuapse, Soçi ve Sohum gibi liman kentlerine toplanarak başta Varna, Samsun, Sinop ve Trabzon olmak üzere Osmanlı topraklarına sürüldü. Ancak sürgün sırasındaki yol şartları, salgın hastalıklar, açlık gibi nedenlerden dolayı, resmi olmayan rakamlara göre 400 bin ila 500 bin arasında Çerkes hayatını kaybetti. Bu olay sonunda bir milyonun üzerinde bir nüfus Osmanlı topraklarına yerleşmiştir. Ağırlıklı olarak Anadolu ve Rumeli topraklarına sürülen Çerkesler, daha sonra bir kısmı Suriye ve Ürdün gibi bölgelere göç etti. Bu göçle gelen Çerkezlerin bir kısmı da Çorum’a yerleşti.152 yıl boyunca sistematik olarak sürdürülen politikalar sonucunda Çerkezler vatanlarında azınlık durumuna düşmüş bulunmakta olup ayrıca asimilasyon uygulanmaktadır.
Bugün göç ettiği ülkelerde (diyasporada) nüfusları 5-6 milyonu bulan Çerkezler, Çarlık Rusyası’nın mirasçısı konumunda olan Rusya’dan özür bekliyor ve 21 Mayıs’ın “Çerkes Soykırım ve Sürgünü” olarak tanınmasını istiyor.
Ana vatanlarından sürgün edilen Çerkeslerin yaşadığı tarihi trajedi her sene 21 Mayıs'ta anılıyor. Çerkezlarin ve Kafkas halklarının 1944 yılında başlayan sürgünü ve acıları halen devam ediyor…
Ne yazık ki, insan haklarına büyük önem verdiklerini açıklayan ülkeler ve Birleşmiş Milletler bu olayı bir sürgün hatta soykırım olarak görmüyor ve Çerkezlerin vatanlarına dönmelerine ve sorunlarının yardımcı olmuyorlar.
Türkiye, bugün olduğu gibi dün de haksızlığa, soykırıma uğrayanlara, göçe zorlananlara ve sürgün edilenlere kucağını açmıştır.

İstanbul, 30 Mayıs 2016
Kaynaklar :
Anadolu ajansı haberleri
http://www.turkishny.com
https://tr.wikipedia.org/wiki/Çerkes sürgünü
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@