30.04.2013, 00:00 240

MARMARA GRUBU VAKFI 16. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ(II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Zirve'nin açılışında Vakfın Başkanı Dr.Akkan Suver Avrasya Ekonomik zirveleri hakkında bilgiler verdikten sonra şunları söyledi:    

''Marmara Grubu Vakfı olarak bizler Avrasya’ya bir coğrafya olarak bakmıyoruz. Zira Avrasya yalnız coğrafyacılara göre kıtadır. Oysa temsil ettiği kıymetlerin ulaştığı sınırları çizilirse içine Amerika’yı, Afrika’yı da alan bir harita ortaya çıkar. Avrasya adını ben, bir kıymetler sistemi olarak telakki ediyorum.

İnanıyorum ki, Avrasya hem siyasi hem de ekonomik birliğine kavuştuğu gün yeni bir yaşamın kapısını aralayacaktır. 
Öte yandan, Avrasya’yı dinlere, lisanlara, kara parçalarına, milletlere göre değerlendirmemiz yanlış olur. Avrasya’da bir İslam uygarlığı, bir Greko-Latin uygarlığı vardır. Yine Avrasya’da Türk kültürünün, Akdeniz kültürünün, Afrika kültürünün, Hristiyanlığın, Almanlığın, Rusluğun, Çinliliğin de payı ve hakkı vardır.


Biz buna uygarlık projesinin barışı ve refahı bölüşümü diyoruz.

 
Uygarlık nasıl düşünceden, sanattan, kültürden siyasetten, ekonomiden oluşan birliktelikse Avrasya da öyle bir sistemlerin ortak doktrinidir. Stratejisidir. Daha geniş bir deyimle, Avrasya kültürü geçmişten süzülerek gelen bir üründür. Çağdaş Avrasya felsefesinin varlık nedeni insandır, dolayısıyla bizim temsil ettiğimiz Avrasya bir insanlık projesidir.


İşte bunun için Afrika buradadır, Latin Amerika buradadır, Çin, İtalya ile aynı havayı Madagaskar Moğolistan’la aynı rüzgarı teneffüs etmektedir.''

 

Açılışta, katılımcılardan İzmir EXPO için destek isteyen İzmir Vali Yardımcısı Şahin Aslan ve aynı şekilde Türkiye'nin Olimpiyat 2020 için müracaatının lehinde oy kullanılmasını isteyen Türk Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat, Türk Telefon CEO'su (Genel Müdürü) Tahsin Yılmaz, IHKIB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, TOBB Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük ve ev sahibi olarak İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuştular.

 

Avrasya Ekonomik Zirvesi’nin bu oturumunda konuşan Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga, Zirve’nin, problemlere ortak çözüm bulma konusunda iradelerini ortaya koyduğunu belirterek, Batı Balkan ülkelerinin sosyal ve ekonomik sistemlerini dönüştürme ihtiyacı duyduğunu kaydetti. Jahjaga, Batı Balkan ülkelerinin, dönüşüm evresinde doğru bir politikayı geliştiremeyecek olursa, ihracat ve istihdam konusunda ciddi bir kriz evresine girmeyle karşı karşıya kalacağını söyledi. Jahjaga, Avrupa ülkelerindeki üçüncü piyasalara erişim için ortak iş birliğine ihtiyaç olduğunu anlatarak, “Bölgesel iş birliği ortak kalkınma için bir zemin teşkil etmektedir. Dış yatırım ve sermaye ancak ürünlerimizi rekabete açık hale getirebilir diye konuştu.

Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov da dünyanın geleceğinin belirsiz olduğunu belirterek, değişimin fırsatları da beraberinde getirdiğini ve bu fırsatlardan yararlanılması gerektiğini söyledi. Ivanov, “Vatandaşlarımızın geleceği için iş birliği yapmamız gerekiyor” dedi.

 

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ise, dünyanın farklı bir evreye girdiğini belirterek, ülkelerin kendi başlarına güvenliklerini sağlamalarının mümkün olmadığını söyledi. Nishani, “Küresel sıkıntılara ortak çabalarla göğüs gerebiliriz. Güvenlik ve barış söz konusu olduğunda Arnavutluk kendi mütevazı katkısını her zaman sağlamış ve gerekli desteği vermiştir” dedi.

 

Moldova-Gagavuzya Otonom Bölgesi Başkanı Mihail Formuzal da, değişen ve gelişen dünyada çok taraflı bir iş birliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Formuzal, bu nedenle Avrasya Ekonomi Zirvesi gibi toplantıların büyük önem taşıdığını belirterek, bu toplantılar sayesinde karşılıklı işbirliği yapma ve problemleri çözme imkânı bulunduğunu kaydetti.

 

16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’nde çeşitli ilklere de imza atıldı. Bu ilklerden en önemlisi, iştirakçilere plaket veya hediye yerine “Artık benim de Türkiye’de dikili bir ağacım var” sertifikasının sunulmasıydı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, Marmara Grubu Vakfı’na tahsis ettiği araziye her yıl katılımcı sayısı kadar dikilecek ağaçla oluşturulacak Avrasya Ekonomi Zirveleri Korusu’nun da bu vesileyle ağaçlandırılması başladı.

Toplantıda Orman ve Su İşleri Bakanı Bakanı Veysel Eroğlu da konuştu. Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda düzenlenen Birleşmiş Milletler Orman Forumu hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, "Çok önemli kararlara imza attık. 18 Nisan'a kadar toplantı devam ediyor. Bütün ülkelerin ağaçlandırmaya son derece özen göstermesi gerekiyor. Son on yılda muhteşem seferberlikler yaptık. Dünyada orman varlığı azalıyor. Bizde orman varlığı alan olarak artıyor. Orman alanımızı son 10 yılda 9 milyon hektar artırdık. Odun servetimiz 1 milyar 500 milyon metreküpe ulaştı. Büyük bir seferberlik başlatmıştık. 2 milyon 300 binlik alanda çalışma yapacağız dedik. 2012 yılı sonunda 2 milyon 420 bin hektarlık alanda çalışma yaparak hedefimizi aştık. Fidan üretimimiz hızla artıyor. Şu anda Balkanlar, Kafkaslar, Afrika'daki bütün ülkelere fidan üretimi konusunda büyük destek veriyoruz. Arzu edenler olursa işbirliğini artırmaya hazırız." ifadelerini kullandı.


Avrasya Ekonomi Zirvesi’nin açılışında konuşan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Avrasya coğrafyasının siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda büyük fırsatlar ve işbirliği imkânları sunduğuna dikkat çekti ve ‘’Somut işbirliği projelerine azimle sarıldığımız sürece Avrasya'nın tekrar büyük bir cazibe ve medeniyet merkezi olacağına inancım tamdır’’ dedi.  Çiçek, “Avrasya yaklaşık 25 milyon kilometrekare alanda 400 milyonu aşkın nüfusuyla 4 trilyon dolardan fazla gayri safi milli hasılaya sahiptir. Zengin beşeri ve doğal kaynaklar kullanılmayı bekliyor. Altyapı, enerji ve ulaşım sektörlerinde muazzam potansiyeller, bilimde, kültürde, eğitimde, teknolojide ve turizmde çok önemli fırsatlar var” diye konuştu. Ayrıca Çiçek, "Türkiye köklü tarihi ve medeniyeti zengin kültürü ve jeostratejik konumu ile dünyanın her kutbuna, her kıtasına, her coğrafyasına eşit mesafede durabilen yeryüzündeki tüm ülkeler ve toplumlarla iletişim kurabilen bir ülkedir. Dünyanın 16. ve Avrupa'nın 6. büyük ekonomisine sahip Türkiye, bölgesindeki siyasi ağırlığı ile tüm dünya ülkelerinin dikkatini çekmektedir." açıklamasını yaptı.

Konuşmaların ardından Cemil Çiçek ve Veysel Eroğlu zirveye katkıları bulunan kişilere plaket verdi.

 

Konuşmasından sonra Ahıska Türkleri TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sorunlarını anlattılar. Toplantının açılışında konuşma yapması beklenen Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel BaşkanıZiyatdin KASSANOV yerine Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. İlyas Doğan, dünyanın 12 ülkesine yayılmış bulunan ve Anavatanları Ahıska'ya dönemeyen Türklere sorunlarının çözümünde destek vermesini istedi.Meclis Başkanımız şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de Ahıska Türklerine destek olacağını belirtti. Beraberce bir fotoğraf çektirdik.

 

İstanbul, 28 Nisan 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@