30.04.2013, 00:00 205

MARMARA GRUBU VAKFI 16. AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ(I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Nisan ayı benim için oldukça faal geçti. Nisan ayı başında, Antalya Akdeniz Üniversitesi tarafından her yıl verilen Çevre Hizmet Ödülleri jüri üyesi olarak değerlendirmemi bitirerek gönderdim.

9-11 Nisan tarihleri arasında İstanbul’da tertiplenen ve organizatörleri arasında yer aldığım 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi’ne katıldım.

Bu toplantıyı takiben 16-18 Nisan tarihlerinde Kapadokya Bölgesinde Avrupa Birliği Komisyonu temsilcileri ile AB Üye Devletlerinden üst düzey su yöneticilerinin de katılımı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından düzenlenen sempozyuma katıldım.

Bu seyahat dönüşü de uzun zamandan beri Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından çıkarılan Kentli dergisine yazmaya söz verdiğim makaleyi bitirdim. Bu nedenlerle Çorum Haber gazetesine yazı göndermekte zorlandım. Bugünün pazar oluşundan faydalanarak Güney Amerika Gezimden(16) yazısını ve 16. Avrasya Ekonomi Zirvesi yazılarını bitirmeye çalışacağım.

* * *

Marmara Grubu Vakfı tarafından tertiplenen Avrasya Ekonomi Zirvesi 16 yıldan beri aralıksız olarak başarı ile sürdürülmektedir. Başlangıçta yalnız 7 Türki Cumhuriyetin katılımı ile başlatılan Zirve giderek dünyanın beş kıtasına yayılmış ve bu Zirveye 52 ülke ve çok sayıda kuruluş katılmıştır.  Bu yıl Zirve’ye ilk defa Afrika ülkeleriyle Latin Amerika ülkelerinin, üst seviyede temsilcilerinin katılmaları sağlanmış ve bu ülkelerle gelişen işbirliğimizin daha da etkinlik kazanmasına gayret gösterilmiştir.
Bir sivil toplum kuruluşu olan Marmara Grubu Vakfı, bu Zirve ile de bir defa daha siyasal, ekonomik ve kültürler arası diyalog çalışmalarında, Türkiye’nin temsilciliğini yapmış ve ülkemizin dinamik ve aydınlık yüzünü dünyaya yansıtma fırsatını bulmuştur.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin “İHKİB” desteği ile 9 Nisan 2013 akşamı Ritz Carlton Hoteli’nde ünlü tasarımcı Gül Ağış’ın moda defilesi ve Azerbaycan’ın ünlü divası Tunzale konseri ile katılımcılar bir araya gelerek tanışma ve eğlenme fırsatı buldular.

10-11 Nisan tarihlerinde Zirve’de gerçekleştirilen oturumlarda, “ekonomi, enerji, sağlık, eğitim, kültür, ekoloji, bilgi teknolojileri, iletişim, savunma sanayi, güvenlik ile modernleşme ve kadın” konuları tartışıldı. Zirve’nin açılış töreninden önce Başbakanlık Medeniyetler İttifakı çerçevesinde Batı’ya Doğru Akan Nehir sergisiyle, Azerbaycanlı ünlü düşünür Nizami Gencevi sergisinin açılışları yapıldı.

Bu Zirve’ye, 52 ülkeden 3 Cumhurbaşkanı, (Makedonya, Arnavutluk, Kosova) ve Moldova-Gagavuzya Otonom Bölgesi Başkanı, 1 Cumhurbaşkanı Yardımcısı ,1 Senato Başkanı, 2 Meclis Başkanı, 1 Başbakan, 36 Bakan , 7 eski Cumhurbaşkanı ve 422 yabancı konuk katıldı. Açılış anında çekilen bir fotoğraf üstte verilmiştir.  

Açılış esnasında ben de editör heyetinin bir üyesi olarak görev aldım. Birinci Zirveden onbirinci Zirveye kadar bu toplantıların yayınlanan Zirve kitaplarının editörlüğünü üstlenmiştim. Onikinci Zirve'den beri editör heyetinde yer alıyorum. Aşağıda editör heyetinin fotoğrafı görülmektedir.

Zirve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ve UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova’nın mesajları ile açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül mesajından önemli gördüğüm kısımları aşağıda sizlerin bilginize sunuyorum:

‘’ Marmara Vakfınca, son 15 yıldır istikrarlı bir şekilde düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirveleri önemli bir platform haline gelmiştir. Zirve’nin  başta Avrasya bölgesinden olmak üzere, Afrika ve Latin Amerika dâhil geniş bir coğrafyadan devlet adamlarını, önde gelen iş adamlarını, sivil toplum kuruluşları temsilcilerini ve yerel yöneticileri aynı çatı altında başarıyla biraraya getirdiğini görmekten memnuniyet duyuyorum.

Küresel güç dengesinin Batı’dan Doğu’ya ve Kuzey’den Güney’e kaydığı bir konjonktürde, Avrasya coğrafyasının konumu ve gelecekte üstleneceği rolün önemi yadsınamaz. Bu bağlamda, bu yılki etkinlikte tartışılacak konuların “Tek Kutuplu Dünya mı, Çok Kutuplu Dünya mı” sorusu etrafında şekillenmesi isabetli olmuştur.
Gelişmiş piyasa ekonomilerinde yaşanan ekonomik kriz ve Arap Baharı’nın ortaya çıkardığı dinamikler, uluslararası sistemde taşların yerinden oynamasına yol açmıştır. Güvenlik, refah ve barışın bölünmez bir hale geldiği bu ortamda, uluslararası işbirliği ve dayanışma hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır.  
Bu açıdan söylemlerimiz kadar eylemlerimizin de yol gösterici olacağını biliyor ve Avrasya’daki ülkelerin uygulamalarıyla yeni küresel yapının şekillendirilmesinde önemli rol üstleneceklerine inanıyorum.’’


İstanbul, 28 Nisan 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@