05.11.2013, 00:08 172

MARKA KENT OLMAK !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hürriyet gazetesinin tertiplediği ‘’KENTLERLE BULUŞMALAR BALIKESİR’’ toplantısında Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler yaptığı konuşmada ‘’MARKA KENT OLMA’’ konusunda önemli açıklamalar yapmıştır ve bunlar 29 Ekim 2013 tarihli Hürriyet gazetesinde yer almıştır.

 

Aşağıda önemli başlıklarını ve sonucunu özetlediğim bu konuşmanın ‘’MARKA KENT OLMAK İSTEYEN ÇORUM’A’’ da faydalı olacağını düşünüyorum ve ümit ediyorum.

 

*ŞEHİRLER DEĞİŞEBİLİYOR:

 

-Newyork, Dubai ve Paris gibi şehirler marka kent olmayı başararak isimlerini dünyaya duyurdular. Ülkemizde ise günümüz şartlarında bazı şehirler küçülüyor. Bazı şehirler büyüyor. Bazı şehirler fakirleşiyor, bazı şehirler zenginleşiyor. Buradan anlaşılıyor ki sadece ürünler değil, insanlar, kitaplar filmler, ülkeler gibi kentler de markalaşabiliyor.
-Ürünler gibi kentlerin de cazibesi varsa marka değeri ve dolayısıyla taliplisi artıyor.  Dolayısıyla marka değeri yüksek bir üründen bahsediyorsak, marka değeri yüksek bir kentten de bahsedebiliriz. Günümüzde görülmesi gereken kentler listemiz var.
-Marka kent olmak bir-iki projeyle ve birkaç yılda başarılacak bir şey değil. Öncelikle marka kent olmak isteyen her kent kendine en az on yıllık bir yol haritası koymak zorunda. Bunun farkındayız ve yol haritamız hazır.
-Marka kent olmak için uzun soluklu planlama ve uygulama ile istenen sonuçlara ulaşılabileceğini söylemek gerek.

 

*10 YILLIK BİR KAVRAM:

 

-Marka kent yeni hayatımıza giren bir kavram.
-Son on yılın kavramı: Markalaşmış kentleri ifade ediyor. Herkesin gitmek ve görmek istediği kentler. Okumak, yerleşmek, belki de yatırım yapılacak kentleri ifade ediyor.
-Marka kent kendine turist, tüccar, yatırımcı, öğrenci ve göçmen çekebilen kentler. Kentine geçici veya kalıcı gelenlere iyi hizmet sunabilen kentler.
-Marka kent dışa açılmayı bilen kenttir.
-Marka kent davetkardır.
-Marka kent misafirperverdir.
-Marka kent ilginçtir
-Marka kent sosyaldir, eğlencelidir.
-Fakat marka kent ile turistik yeri karıştırmamak gerekiyor. Marmaris Muğla’yı marka kent yapmıyor. Pamukkale Denizli’yi, Kapadokya Nevşehir’i marka kent yapmıyor.                      
 
*YÖNETİCİLER ÖNEMLİ:

 

-Bir kenti markalaştırmak için kentin etkin yöneticilerinin katkısına ihtiyaç vardır.
-Onlar kentin markalaşması yolunda irade ve kararlılık göstermez ise, markalaşma çalışmaları sonuca ulaşmaz.
-Kentin ileri gelenleri ve kentin önemli kuruluşlarının liderleri kendilerini bir marka yöneticileri gibi görmelidirler.
 
*SONUÇ:

 

Coğrafi olarak avantaja sahip her şehir kendi kaynakları ile büyüyebilir. Düzenli olarak nüfusu, kişi başı geliri artabilir. Kentsel dönüşümünü sağlayabilir. Pırıl pırıl sokakları, harika çalışan kamu kuruluşları, şehrine aşık hemşerileri olabilir. Milyonluk şehir olabilir, ama bu onu markalaştırmaya yetmez.

 

Ne kadar büyük ve gelişmiş olursa olsun, dışarıdan yatırımcı, alıcı ve turist çekemiyorsa o kent için markalaşmış diyemeyiz.

 

Kendimize öncelikle şu soruları sormalıyız. Kentimizde yabancıları ağırlamak istiyor muyuz? Yabancıları kabullenebilecek miyiz? Başka kültürlerden yetişmiş insanlarla komşu olabilecek miyiz?

İstanbul, 3 Kasım 2013

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@