09.03.2012, 00:00 173

MARDİN’İN TURİZM HAMLELERİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Her yıl yurt dışına bir gezi yapıyorum ve izlenimlerimi sizlerle paylaşıyorum. Bu sene ilk defa THY’nin bir promosyonu (ucuz bilet satışı) imkanından faydalanarak kızımla birlikte Mardin’i ziyaret ediyorum. Kayınvalidemin hastalığı nedeniyle eşim bizimle gelemedi.

Bakanlığım sırasında günü birlik Mardin’e gelmiştim. O zaman şehri gezme fırsatım olmamıştı.Taş binaları ve kalesi ile beni çok etkilemişti.

Her yıl ziyaret ettiğim Emitt Turizm Fuarlarında muhakkak Mardin standına (sergisine) uğradım. Bana anlatılanlar ve verilen dökümanlar beni bu şehri ziyarete teşvik eti.

*     *     *


Mardin, bugün eski ve yeni şehir olarak iki bölgeden oluşuyor. Yenişehir, tarihi yapıların ve taş binaların bulunduğu mistik bölgeyi korumak için planlanmış olup çok katlı betonarme binalardan oluşuyor. Bu nedenle Yenişehir’in turizm bakımından bir çekiciliği yok…

Eskişehir’in her tarafında tarihte burada yaşamış olan toplumların izine rastlamak mümkün. Mezopotamya’nın tabii bir parçası olan Mardin’in tarihi M.Ö. 3 bin yıllarından başlıyor. Sümerler, Babilliler, Akadlar, Asurlular, Hititler, Urartular,Persler, Makedonyalılar (İskender) Romalılar, Araplar, Selçuklular, Artukoğulları, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar Mardin’e ve bölgeye hakim olmuşlardır.

Mardin, bölgede özellikle turizm alanında yaptığı hamlelerle dikkat çekmektedir. Son 10 yıl içinde kente gelen turist sayısı 150 binden 1 milyon 100 bine yükselmiştir. Şehirde turistik yatak kapasitesinin her geçen gün artması, Hilton ile Büyük Mardin Oteli’nin açılması ve turizm yatırımcılarının ilgisi Mardin’in turizm alanında parlak bir geleceğe sahip olduğunu gösteriyor.

Tarihi-kültürel yapısı ile UNESCO “Dünya Mirası Listesi”ne girmeye aday olmuş Mardin’de tarihi dönüşüm projesi adım adım hayata geçirilmektedir. Bu kapsamda Sultan II. Abdulhamit zamanında Hamidiye Alayları Süvari Kışlası olarak inşa edilen bina bugün Sakıp Sabancı Kent Müzesi olarak hizmet vermektedir. Bu Kışla’nın Sabancı Vakfı tarafından müze haline getirilmesini Mardinli İstanbul Valisi Muammer Güler (şimdi Mardin milletvekili) sağlamış… 1895 yılında Süryani Katolik Patrikhanesi olarak inşa edilen bina bugün Mardin Müzesi olarak hizmet vermektedir.Eski Valilik binası restore edilmiş ve Mardin-Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi olarak kullanılmaktadır.

Dünyanın korunması gereken dini şehirleri arasında Vatikan ve Kudüs’ten sonra üçüncü sırada yer alan Mardin kentinde tarihi doku içindeki çirkin yapılaşmaları temizleme çalışmaları tamamlandığında, kent gerçek görüntü ve kimliğine kavuşmuş olacaktır. Bugüne kadar 50 bina yıkılmış, 570 bina ise yıkılmayı beklemektedir. Avrupa Birliği, eski binaların restorasyonu için 8 milyon Avro tahsis etmiştir. Ayrıca hükümetimiz, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bölgesel Kalkınma Ajansı (Dicle) da restorasyona ve şehrin yenilenmesine 20 milyon TL ile destek vermektedir. Şehirde dolaşırken çok sayıda binanın restore (yenilendiği) edildiği görülmektedir.

Mardin’in simgesi olan ve kenti bir gerdanlık gibi süsleyen tarihi Mardin Kalesindeki Hava Kuvvetlerine ait radar tesisleri boşaltıldığında şehrin turizmine ayrı bir katkı sağlayacaktır.

Restore edilen Artuklu dönemi mimari örneklerinden Ulu Cami’nin açılışı bugün (Perşembe günü) Başbakanımız Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Açılıştan bir gün önce bu camide çektirdiğim fotoğrafım aşağıda görülmektedir.

*     *     *

Mardin’de o kadar çok görülecek yer var ki; hepsini ayrı ayrı anlatmam mümkün değil.. Burada camiler, medreseler, Süryani ve Ermeni kiliseleri, bedestenler, hamamlar, konaklar o kadar çok ve güzel örnekleri var. Eğer yolunuz buraya düşerse en az bizim gibi 4-5 gün kalmalısınız.

Ağır kış koşulları nedeniyle Mardin dışına çıkamadık. Tarihi Midyat Kenti ile antik Dara kenti de muhakkak ziyaret edilmeli.

*     *     *

İnsanların yabancılara çok saygılı ve yardımsever olduğu bu şehrin kalkınmasına turizmin büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.

Mardin, 8 Mart 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@