06.04.2012, 00:00 189

MARDİN VE DİNLER (II)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son yazımda Mardin'in tarih, inanç ve kültür cenneti olduğunu, dinlerin ve dillerin kardeşçe yaşandığı örnek bir kent olduğunu yazmıştım.Ayrıca bu yazımda,'' O ruh ki, Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani, Nesturi, Yezidi, Yahudi, Nusayri,Türk, Kürt, Arap, Ermeni bir dolu din mensubunu ve etnik kökeni, ezan ve çan sesini yüzyıllarca bir arada yaşatmıştır.'' şeklinde bir tespitte de bulunmuştum.

Mardin'de bulunduğum esnada dinlerle ilgili olarak bilgi edinmeye gayret ettim.Bu gaye ile   Radviye(Hatuniye) Camii'nin din görevlisi ve Mor Behram  (Kırklar) Süryani Kilisesi papazı ile sohbet ettim.Yazılarımda da belirttiğim gibi Yahudi ve Ermeni dini yapıları kapalı olduğu için kimse ile görüşme imkanım olmadı.

*     *     *

İstanbul'a dönünce yakınımda bulunanlara, Süryani,Yakubi,Keldani,Nesturi,Yezidi,Nusayri ve benzeri konular hakkında ne bildiklerini sordum.Çoğunun da benim gibi bu konuda az veya hiç bilgi sahibi olmadığını gördüm.

Genç olanlara okullarda zorunlu olarak verilen ''Din Kültürü ve Ahlak'' dersinde bu konularda bilgi verilip verilmediğini sordum. Dinler hakkında genel bilgileri olduğunu fakat yukarıda saydığım ve Mardin'de yaşanan dinler hakkında bilgi verilmediğini ve daha çok İslam, Hz.Muhammed ve Kuran konularının işlendiğini söylediler.

*     *     *

Bu günlerde yeni Anayasa çalışmaları yürütülmektedir. Yeni Anayasa'da din konuları hakkında ne gibi değişiklikler yapılacağı şu anda kesin olarak bilinmemektedir.

Mevcut 1982 Anayasa'sının 24. maddesi aşağıdaki şekildedir:

''MADDE 24- Herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir.14 üncü madde hükümlerine aykırı olmamak şartıyla ibadet, dinî âyin ve törenler serbesttir.

Kimse, ibadete, dinî âyin ve törenlere katılmaya, dinî inanç ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; dinî inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz ve suçlanamaz.

Din ve ahlâk eğitim ve öğretimi Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Din kültürü ve ahlâk öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır. Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerin de kanunî temsilcisinin talebine bağlıdır. ''

*     *     *

Ben insanların hem kendi dinini bilmesi ve de dünyadaki dinler hakkında bilgi sahibi olmalarının lüzumlu olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle felsefi boyutu olan ''Din Kültürü ve Ahlak'' dersinin de tüm dinleri öğretecek şekilde yeni Anayasa'da tekrar yer almasının gerektiğine inanıyorum.

Mardin ve Din başlıklı yazılarıma şimdilik ara veriyorum.Seyahatimde edindiğim izlenimler yanında, iki din adamı ile yaptığım görüşmeleri de değerlendirerek, Mardin'de yaşanan dinler hakkında bilgimi artırdıktan sonra yazılarıma devam edeceğim.

İstanbul,5 Nisan 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@