30.03.2012, 00:00 2957

MARDİN VE DİNLER (I)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Mardin seyahatimin arkasından hemen Adana’yı ziyaret ettim. Dönüşümde de İstanbul’da tertiplenen ve üç gün süren “Eski (Antik) Medeniyetlerde Su ve Atıksu Sempozyumu”na katıldım. Ve bu nedenlerle yazılarımı aksattım.

Gördüklerimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmaya devam etmek istiyorum.

*     *     *

Mardin’i ve buradaki müzeleri gezerken, yörenin tarihi ve dini bakımdan çok zengin olduğu hemen dikkati çekiyor.

Buradan kimler gelip geçmemiş… Sümerler, Balilliler, Akadlar, Asurlular, Hititler, Urartular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, Selçuklular, Artukoğulları, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar…

Bu kadar farklı dönemleri yaşayan Mardin’de çok farklı dinlerin izlerine ve eserlerine rastlanıyor. Dini yönden olduğu kadar sanatsal yönden de değer taşıyan cami, kilise ve manastır vb. birçok eser yörenin kültürel zenginliğini artırmaktadır.

*     *     *

Mardin’i dolaşırken rastladığınız her bir dini yapı burada farklı dinlere inanan insanların yaşadığını gösteriyor.

Burada ziyaret ettiğim dini yapılardan Ulu Camii, Sıtti Radviye Camii, Reyhaniye Camii vd. burada İslam dininin etkili ve yaygın olduğunu gösteriyor. Şu anda Mardin’de Müslümanlar büyük bir çoğunluğu teşkil ediyor.

Mor Şimuni Kilisesi, Kırklar Kilisesi vd. burada Süryanilerin yaşadığını gösteriyor. Şu anda Mardin’de yaşayan Süryanilerin sayısı 400 civarında.

Mor Yusuf Kilisesi, Surp Kevarle Ermeni cemaatine ait olan dini yapılardır. Kapısı kilitli olduğu için içerisine giremediğim bu kilise burada geçmişte Ermenilerin yaşadığını göstermektedir.

Mardin’de eskiden bir Musevi Sinagog olduğu bilgisi bize verildi. Kullanılmadığı ve terk edildiği için ziyaret imkanını bulamadık.

Mor Hırmıs Kilisesi, Nasturiler tarafından kullanılmaktadır. Keldanilere ait kilisede bulunmaktadır.

*     *     *

Tarih, inanç ve kültür cenneti Mardin, dinlerin ve dillerin kardeşçe yaşandığı örnek bir kent olarak dikkatimizi çekti.

O ruh ki, Müslüman, Süryani, Yakubi, Keldani, Nesturi, Yezidi, Yahudi, Kürt, Arap, Ermeni bir dolu din mensubunu ve etnik kökeni, ezan ve çan sesini yüzyıllarca bir arada yaşatmıştır.

İstanbul, 29 Mart 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@