16.09.2010, 00:00 250

MANEVİ EVLADIMIZ AHMET ANIL'I KAYBETTİK!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Üzüntüm o kadar büyük ki sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Beş yıla yakın bir zamandan beri ''akut lösemi''(kan kanseri) hastalığı tedavisi gören Ahmet Anıl'ı Çarşamba günü kaybettik. Dün kendisi Kayseri'de rahmetli doktor babasının yanında toprağa verildi. Manevi annesi, eşim cenazesinin toprağa verilmesi esnasında yanında bulundu. Ben böyle acıları kaldıramadığım ve dayanamadığım için çok istememe rağmen katılamadım.

Ahmet Anıl Oğuzalp'in, bizim nasıl manevi evladımız olduğunu sizlerle paylaşmayı istiyorum. Çorum'da yaşayan Ahmet Anıl'ı ve ailesini önceden hiç tanımıyorduk. Yıllarca önce tatilde bulunduğum Bodrum'a gelen eşim bana gönderilen ÇORUM HABER gazetelerini birlikte getirdiğinde bir haber beni çok sevindirmişti. Bu haberin başlığı ve içeriği ''Çorumlu Ahmet Anıl Oğuzalp İstanbul'daki Darüşşafaka Lisesini imtihana giren 950 çocuk arasından birinci olarak kazandı'' idi. Bu haberi okuyunca çok sevindim ve hemen köşemde bir yazı yazdım. Tanınmış böyle bir liseyi kazanan Ahmet Anıl'ın fahri dedesi olacağını bildirdim.

İlkokul dördüncü sınıfta İstanbul'a gelen Ahmet Anıl’ın Okulu evimize 800 m mesafede olduğu için, eşimle birlikte kendisinin intibak döneminde ve her zaman yanında olduk. Evimizin bir parçası haline gelen Ahmet Anıl, eşimi ''Zeynep anne'' ve beni de ''Ahmet dede'' olarak kabul etti ve bizlere hep böyle hitap etti. Eğitim, spor, müzik ve resimde başarı ile geçen üç yıl okulda velileri olan bizleri çok sevindirdi ve mutlu etti. Bu mutluluğumuzu her zaman Çorum'da yaşayan annesi Yaşar Hanım ve ağabeysi Ali ile de paylaştık. Esasen onlar da Ahmet Anıl ile birlikte ailemizin bir parçası oldular.

Ahmet Anıl'ın ortaokul ikinci sınıfta bu amansız hastalığa tutulması bizleri çok çok üzdü... Tedavisi Hacettepe Hastanesi'nde yaklaşık beş yıl sürdü. İlk başlarda normal yollarla yürütülen tedavi sonuç vermeyince nakil için yurt içinde ve dışında ilik arandı. Bulunamayınca tam uymasa da bulunabilecek ilik nakli yapılan Almanya'nın Frankfurt şehrindeki Goethe Üniversitesi'ne gönderilmesi kararlaştırıldı. Yasal işlemler yürütülürken hastalığı ağırlaştı ve kendisini kaybettik. Beş yıl boyunca annesi Yaşar Hanım evladının yanından bir saniye dahi ayrılmadı. Mesleği de hemşirelik olduğu için anne sevgisinin verebileceğinden çok daha fazlasını verdi ve yaptı. Hastalığı süresinde okulu, öğretmenleri, arkadaşları onu hiç bir zaman yalnız bırakmadı. Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı bursiyeri olan Ahmet Anıl'a başta Vakıf Müdiremiz Zuhal Çırak olmak üzere hepimiz sahip çıktık.

Hastalığına rağmen Ahmet Anıl tedaviden fırsat buldukça İstanbul'a geldi ve okuluna devam etti. Ortaokul'u başarı ile bitirdi. Lise giriş imtihanında Çorum Anadolu Lisesi'ni kazanmasına rağmen Darüşşafaka Lisesi kendisini okulunda devam etmeye ikna etti ve eğitimi için destek sağladı. Cenaze törenine katılan arkadaşları bu sene üniversiteye başlamışlar. Hey evlat hey...

Yüce Allah'ın kararını değiştirmek mümkün değil... Ne kadar uğraşırsan uğraş, ne kadar yalnız bırakma ve ne kadar sahip çıkarsan çık karar onun kararı... Değiştirmek elimizde değil... Allah'ın rahmeti Ahmet Anıl'ım olsun..

Ahmet Anıl'ı geri getiremeyeceğimize göre ailesi, bizler ve kendisini sevenler, bize bıraktığı güzel hatıralarla anacağız ve yaşatacağız. Nitekim Darüşşafaka Lisesi idaresi adına burs oluşturacaklarını açıklamışlar. Ben de kendisine ÇEKVA'da bugüne verdiğim bursu, ''Merhum Ahmet Anıl Bursu'' olarak devam ettireceğim. Eminim ki zaman içinde adını yaşatacak başka girişimlerinde olacağına inanıyorum.

Annesine, ağabeyine, akrabalarına, tüm tanıdıklarına, Darüşşafaka'lılara ve ÇEKVA'lılara başsağlığı diliyorum.  

Sizlere içimi döktüm ve açımı paylaştım...

İstanbul,17 Eylül 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@