Kış aylarında en büyük sorunlardan bir tanesi kilo problemidir. Kışın hava şartları ve hareketsiz yaşam yaza doğru gittikçe beden ölçülerimizi büyütmektedir.

Peki ya kış aylarının vazgeçilmez meyvesi mandalinanın zayıflatma özelliği olduğunu biliyor musunuz?

Mandalina C vitamini bakımından en zengin besinlerden biridir. Bu özelliğiyle biz onu sadece gripten koruyan bir besin olarak görüyor olabiliriz.

Mandalina alkali bir besindir. Yani bu özelliğiyle hem bağırsak sistemini çalıştırıcı hem de ödem söktürücü özelliğe sahiptir. Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yardımcı olur. Bunların yanında kas gelişimi açısından AG vitaminini barındırır. Bu özelliğiyle de metabolizmayı hızlandırır ve vücuttaki kasları besler. Ama ne kadar ve ne zaman yediğinizin büyük bir önemi vardır.

İstediğim zaman istediğim kadar tüketebilirim diyorsan yanılıyorsunuz. Çünkü günlük alınan kalori miktarı ve harcadığın enerji kilo vermende en başlıca etkendir. Biz diyetisyenler genelde 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenme programı hazırlarız.

Bunun sebebi az ve sık yiyerek metabolizmayı hızlandırmaktır. Özellikle ara öğünlerde bir meyve ve meyvenin yanında mutlaka süt veya yoğurt tüketimini önermekteyiz. Bunun sebebi ise: sütün hem doyurucu etkisinin olması hem de tok tutmayı sağlamasıdır.

Özellikle akşam saatlerinde enerjimizin düşmesi ve yorgun hissetmemiz açısından bir ara öğün yapma gereksinimi duyarız. Akşam saatlerinde bir su bardağı tarçınlı süt ve bir adet mandalina yiyerek zayıflayabilirsin.

Mandalinanın Faydaları Neler ?

Stresten kurtulmak ve sakinleşmek için faydalıdır.

Kolsterolü düşürücü etkisi vardır

C vitamini açısından oldukça zengin bir besindir.

Dinçlik verir

Yorgunluğa iyi gelir.

Metabolizmayı hızlandırır.

Zayıflamaya yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

Sağlıklı Kalın…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol