03.04.2018, 00:15 251

MALTA SEYAHATİMİZ-2

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

MALTA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Turizm en büyük gelir kaynağı. Son rakamlar adaya 1,3 milyon turistin geldiğini gösteriyor. Malta ve adalar halkı tarih boyunca farklı toplulukların gelişi nedeniyle, yabancılara çok alışkınlar ve turistlere büyük yakınlık gösteriyorlar. Yıllık turizm gelirleri 1 milyar euro civarında.

Adaya turistleri çeken faktörlerin başında adanın tarih ve kültür zenginliği ve görülecek yerlerin çok olması geliyor. Yazın çok sayıda İtalyan turist özellikle Sicilya adasından tatile geliyor. Kışın ise başta İngiltere olmak üzere emeklilerin geldiği adada, bu nedenle, İspanya ve Yunanistan’da olduğu gibi otellerin kışın da kapanmadığını öğrendik. Ayrıca kumar turizmi ve İngilizce dil okulları da büyük bir gelir kapısı. 40 adet dil okulu var. Yazın sayıları yaklaşık 60.000‘i bulan yabancı öğrenciler adayı gençlere yönelik bir eğlence bölgesine dönüştürüyor.

Malta dünya film endüstrisinde oldukça kullanılan doğal özelliklere sahip. Monte Cristo kontu, Gladyatör, Temel Reis filmleri burada çekilmiş. Temel Reis filminin platosu bir köye dönüştürülmüş. Turistik amaçla ve açık hava müzesi olarak kullanılıyor, yıl boyu gösteriler yapılıyor. Gezimizde bu bölgeleri de gördük.Gozo adasında ise Troy ve Game of Thrones film ve dizileri çekilmiş.

Adada hiçbir dağ ve yükselti yok, sadece bazı yerlerde tepeciklere rastlanıyor.Kalan bölümü düzlüklerden oluşuyor.Yeşile çok az rastlıyorsunuz. Gozo Maltadan daha yeşil. Suyu, deniz suyu arıtılarak temin ediyorlar. İçme suyu ise şişe suyu olarak Avrupa’dan ve Türkiye’den ithal ediliyor. Orada sık sık Türk markalı sulara rastladık. Tarihi merkez ve civarının yürüyerek keşfedilmesi lazım. Tek sorun yokuşlardan dolayı merdiven inmek ve çıkmak zorunda kalıyorsunuz. Ulaşım taksi ve çok yaygın şekilde kullanılan ve adanın her yerine ulaşım imkanı veren otobüslerle sağlanıyor, ayrıca liman ve koylar arasında sürekli işleyen feribot seferleri var. Otobüslerin çok büyük bir kısmının da Türk yapımı Otokar otobüsleri olduğunu gördük.

Adanın sahil kısımları kayalık, ancak tüm adada özellikle kuzey ve batı bölgesinde denize girilebilecek kumsallar, plaj tesisleri ve oteller var. Mellieha bay, Golden bay, St. Paul’s bay gibi tanınmış kıyı girintileri var. Gozo adasında ise Rambla bay oldukça uzun bir kumsala sahip.

Malta adası ve civarı Akdenizin en temiz denizine sahip. Bu durum Avrupa Çevre Örgütü tarafından da tescillenmiş. Denizlerinde sayısız mağaralar var.Dalış turizmi hayli yaygın. 7 mt ile 26 mt.’ye kadar dalmak mümkün. Yüzeyden bakılınca 30 mt.ye kadar suyun dibini görebiliyorsunuz.Adada Akdenizin en tanınmış 40’ın üstünde dalış okulu faaliyet gösteriyor. Denizin berraklığı yanında çok sayıda batık gemi ve uçakların olması da dalış turizmine büyük katkı yapıyor.

Turumuz sırasında üzüm bağlarından da geçtik, üzüm yeterli olmadığı için Sicilya’dan ithal ediliyor ve şarapçılık yapılıyor. Akdeniz mutfağı hakim ve balık türleri zengin. Başta Gozo olmak üzere adada üzüm, patates , domates, peynir ve bal üretimi var. Sicilya ve Arap etkisinden dolayı değişik tatlıları var. Helva, halva adı ile satılıyor.Tavşan milli yemekleri sayılıyor, bunun nedeni 1941’de harp esnasında ada büyük bir kıtlık çekmiş, aç kalan insanlar kedi, köpek bile yemişler. Bunun üzerine İngiltere Kralı adaya gelerek 1000 adet tavşan getirmiş ve çoğalmaları sağlanmış . O zamandan beri tavşan eti çok makbul sayılıyor ve milli yemekleri olmuş. El sanatları olarak, cam işçiliği, gümüş işlemeciliği, dantel yapımı çok yaygın .

Malta sıklıkla işgal girişimlerine sahne olmuş ve adada çok görkemli surlar ve kaleler inşa edilmiş. Adayı korumak için yapılmış ve her tarafına yayılmış 13 yüksek kule var. Bunlar şövalyelerin kendi kişisel gelirleri ile inşa edilmiş. Ayrıca adanın tarihinde önemli yerleri olan yıkılmış pek çok kulenin varlığı da biliniyor.

Adada, Avrupa Birliği fonları ile büyük restorasyon faaliyetlerinin gerçekleştirildiğini gördük, surların bakımı, yeni yürüme yolları inşaası, yeni meclis binasının yer aldığı bölgenin düzenlemesi projesi ve benzerleri.

Malta’da öğleyin 12’den saat 4’e kadar siesta uygulaması var ve genellikle her yer kapalı.

İstanbul, 1 Nisan 2018

Golden Bay plajı ve sahili

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@