08.10.2019, 00:02 114

MALTA SEYAHATİMİZ 17

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Malta’da gezdiğimiz bölgeler ve şehirler (IX)

VALETTA ŞEHİR MERKEZİ

Marsa Şehitliği ziyaretimizden sonra kalabalık şehir merkezinde yaya olarak yaptığımız son bir tur ile yeni yapılan Meclis binasının bulunduğu caddeye geldik. Büyük İtalyan mimar Renzo Piano'nun tasarladığı müthiş bir yorum, yeni Malta Parlamento binası.15-17 yy.dan kalmış tarihi taş binalar ile dolu olan Valetta'da böyle bir eseri ancak böyle bir usta mimar yapabilirdi. Eski taş binalarda kullanılan kireçtaşı kullanılmış, dolayısıyla renk ve doku çevre ile tam uyum halinde. Malta'daki kalelerin duvarlarından, oradaki eğim ve açılardan esinlenmiş usta mimar. Kireçtaşı, cam ve çeliği kullanarak, tarih ile uyumlu,mükemmel bir modern bina tasarlamış ve inşa etmiş.

Yeni Parlamento Binası

Parlamento Meydanında eski yapılar önünde

Daha sonra Avrupa Birliği fonları ile yapılmakta olan surların yenilenmesi ve yaya yolu projesini inceledik. Malta’da genel olarak dikkatimizi çeken çok sayıda Avrupa Birliği tarafından destek sağlanan proje olması idi.

Yaya projesi uygulaması

Şehrin en tanınmış kahvesi Café Cordina’da oturduk. Republic street de yer alan bu kahve 1837 yılına ait bir binanın altında yer alıyor ve kuruluşundan beri aynı aile tarafından işletilmekte. İtalyan stili kahve ve barı, İngiliz kahvaltısı, Sicilya etkisinde olan muhtelif Malta tatlıları, çeşitli çikolata ve kekler vs. satışa sunuluyor. Her saat çok dolu olan bu kahvenin içi oldukça görkemli, yüksek tavanlarının sanatçı Guisseppe Cali tarafından renovasyonu yapılmış, aynaları, 18 ayar altın varak süslemeleri ile ihtişamlı bir görünüme sahip.

Café Cordina’nın iç görünümü

Bu binanın bitiminde yer alan meydanda ise büyük bir İngiliz sarayını gördük. Buckingham Palace , 1942’de kral George tarafından Maltalıların Kahramanlığı anısına yaptırılmış. Kahvede, uçak saatimize kadar dinlendikten sonra havaalanına doğru yola çıktık.

Malta’da, Akdeniz’in bu küçük adasında gerek Avrupa gerek dünyanın en uzak ülkelerinden gelen pek çok turist ile konuşma imkanı bulduk. Türkiye’ye gelmeyi istediklerini ancak maalesef güvenlik kaygıları ile programlarına almadıklarını söylediler, önce gelmiş olanlar ise iyi ki güzel ülkenizi daha önce ziyaret etmişiz şimdi ise hiç düşünmüyoruz dediler. 2017 Mayıs ayı itibariyle turistlerin görüşü böyle idi.

Adanın halkını güler yüzlü ve yardımsever bulduk, turizm konusunu çok profesyonelce işliyorlar. Eski bir hava üssündeki uçak hangarlarının dahi sökülmeyip turistik eşyaların satıldığı bir alışveriş köyüne dönüştürülmesi bile bunun bir örneği. Adanın hemen her noktasında çıkan tüm arkeolojik bulgular ,dini ve tarihi eserleri koruyucu tedbirler, ada içi ve civarına ulaşımın çok kolay olması, sahip oldukları her şeyi çok iyi değerlendirip turistlerin ilgi alanına sokmaları, dil okullarının getirisi turizmde büyük gelir elde etmelerini sağlıyor. Doğal güzelliklerinin reklamını çok iyi yapıyorlar, hava alanından adanın bir başka bölümündeki falezlerine turistik amaçlı direk otobüs bile koymuşlar. Bu arada ellerinden gelen her imkanda Türklere karşı kazandıkları savaşın reklamını yaptıklarını ve en çok içilen biralarının markasının bu savaşa atfen 1565 olduğunu da belirtmeyi isterim.

Malta dili Malti, Latin harflerle yazılan tek Sami kökenli dildir. Malti’nin M.Ö. 750’de Malta’ya gelen eski Fenikelilerin dilinden türediği düşünülmektedir. Adaları 9’uncu yüzyıldan 13’üncü yüzyıla kadar yurt edinen Arapların etkisi, kökleri Arapça’ya yakın akraba olan Malta dilinde açıkça görülmektedir. Bormla yerleşim yerinde çektirdiğim bir fotoğrafta, panoda yer alan MERHBA (selam) kelimesi, bu etkinin açık bir göstergesidir.


 

Dönüşte bu seyahat yazılarımın hazırlanmasına büyük katkısı olan eşimle yaptığımız sohbetlerde Adayı 5 günde dolu dolu gezmemize rağmen en az bir hafta veya daha fazla kalmanın gerektiğini düşündük. Bu gezi yazıma son verirken eğer imkanınız olursa sizlere de Malta’yı ziyaret etmenizi öneririm.

İstanbul, 25 Haziran 2019

Kaynaklar:

-Malta&Gozo,Marco- Polo Seyahat kitabı

-Malta Turizm Bakanlığı yayınları

- İnternetten alınan muhtelif yayın ve fotoğraflar

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:47
Öğle 12:58
İkindi 15:35
Akşam 18:00
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@