25.09.2019, 00:05 48

MALTA SEYAHATİMİZ 12-(1)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Malta’da gezdiğimiz bölgeler ve şehirler (VII)

GOZO ADASI (II)

Turumuzu tamamlayıp Victoria şehir merkezine geri döndüğümüzde, ortaçağa uzanan bir tarihe sahip eski başşehir Citadel’i gezdik. Ortaçağda bu yerleşim kalenin içine alınmış. 16. yüzyıl sonlarında kale büyük bir restorasyon geçirmiş. Böylece küçük bir kale olmaktan çıkıp içinde baruthanesi de bulunan bir kaleye dönüşmüş.

Gozo kalesi

Aragon krallığı zamanında, surlar şehre daha sonradan koruyucu amaçla ilave edilmiş, zira o dönemlerde korsanlar geceleri adaya gelip Gozoluları köle olarak kaçırıyorlarmış. Daha sonraki yıllarda, ailelerin Türklerin korkusundan bir araya toplanıp Citadel’in kapısını kilitledikleri ve tüm geceyi uyanık kalıp dua ederek geçirdikleri bilgisini edindik. Turgut Reis 1547-1554 tarihleri arasında 7 defa Gozo Adasına gelmiş ve adanın önemli bir kısmını kontrolüne almış. Citadella 1551’ de Osmanlı çıkarması ile düşmüş, 6000 kadar Gozolu esir alınmış. Bu tarih Gozo tarihinin en karanlık dönemi olarak anlatılıyor. Sinan Paşa tarafından yapılan 1551 ‘deki bu çıkarma ile ada nüfusunun hemen hemen tamamı esir alınmış ve bu insanlar köleleştirilerek Libya’ya gönderilmişler. Türklerin fetih tehlikesinin geçmesi ve Malta ve Sicilyalıların adaya yeniden yerleşmeleri nedeniyle 1637 yılından itibaren Citadel’in içindeki bu toplanmalara son verilmiş. Tüm bölge için 2006’ da Avrupa Birliği fonları ile çok kapsamlı bir restorasyon projesi başlatılmış. Şehrin sokakları, meydanları, kemerleri ve pek çok eski binanın fasad(duvarlarının) yenilemesi yapılmış ve restore edilmiş. Bugün bu bölge, pek çok turistik faaliyetlere açık. Gozo Tabiat Müzesi, Arkeoloji Müzesi, St.Mary’s Katedrali (mabedi), Gozo Katedrali,1500’lerde yapılmış olan Grand Castello tarihi evi de bu bölgede yer almaktadır.

Gozo Katedrali

Kaleye aşağıda fotoğrafta görülen cumbaları evlerin yer aldığı bir sokaktan çıktık. Buraya vardığımızda şehri tepeden izleme imkanı bulduk ve fotoğraf çektik. Kalenin tümünü ihtiva eden fotoğraflar kalenin tarihsel geçmişini açıklayacak niteliktedir.

Kaleye çıkan yol ve cumbalı evler

Kalenin burcu önünde

Rabattaki St. John’s Bazilikası(mabedi) altın bazilika adı ile de biliniyor. Gozo’da bronz kapısı olan tek dini tesis. İngilizler gelmeden önce ada halkı çok fakirmiş. O nedenle din adamları bu açlık ve sıkıntıdan halkı uzaklaştırabilmek için sık sık eğlenceler tertip ederlermiş. Bu tesisler geniş bir meydanın çevresinde yer alıyor, civarında muhtelif kahve ve dinlenme yerleri var.

(Sürecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@