27.03.2018, 00:05 233

MALTA SEYAHATİMİZ -1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

MALTA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Akdeniz’in önemli adalarından Kıbrıs ve Sicilya seyahatlerimizden sonra geçen sene 29 Mayıs - 2 Haziran tarihleri arasında Malta’yı eşimle birlikte ziyaret ettik. Bu küçük adanın Türk tarihinde önemli bir yerinin olması bu seyahatimizin bizi en çekici taraflarından birisi idi.

Nerede ise aradan bir yıl geçmesine rağmen bu seyahatimizle ilgili not ettiklerimizi sizlerle paylaşmakta gecikmemin sebebi Ocak ayında üzerinde üç yıldan beri çalıştığım mesleki bir kitabımın yayınlanması çalışmaları ile daha önce basılmış mesleki üç kitabımın güncelleştirerek yeniden basımını sağlamaktı.

* * *

Tarihimizin önemli olaylarından Kanuni döneminde Malta kuşatmasının yapıldığı ve Malta sürgünlerinin kaldığı bu ada hakkında bazı bilgileri bu iki konuyu daha detaylı anlatmadan önce sizlerle paylaşmayı istiyorum.

Malta denildiğinde, Akdeniz’de Sicilya’nın 95 km. güneyinde Tunus’un 210 km. doğusunda yer alan bir adalar topluluğu anlaşılmaktadır. Bu topluluk üzerinde yerleşim olan 3 ada Malta, Gozo ve Comino ile üzerinde yerleşim olmayan diğer 2 adadan oluşmakta. İçlerinde en büyük olan ada Malta adası olup 316 km2, Gozo 67 km2 ve Comino 2.5 km2 yüzölçümündedir.

Malta Avrupa ve Afrika arasında Akdeniz’de stratejik önemi nedeniyle, her zaman dünya ülkelerinin sahip olmak istediği bir konumda yer aldığı için tarih boyunca sık sık istilalara uğramıştır.

Nüfusu 2015 sayımına göre 413 965 olan bu ada halkının yüzde 98‘i Hristiyan Katolik geriye kalanı Protestan, Müslüman, Yahudi ve Ortodoks dinlerine mensup olup Katolik Kilisesi politika üzerinde de çok etkili, boşanma, hamileliğe son verme gibi hususlar yasaklanmış. Adada 365 tane kilise var. Konuşulan diller ise İngilizce ve Malta dili. İngilizler gelene kadar adada konuşulan ikinci dil İtalyanca imiş ancak İngilizlerden sonra ikinci dil İngilizce olmuş. Malta dilinin yüzde yetmişi Arapça’dan geliyor. Adada her bölgenin giriş tabelasında yine Arapçadan gelme merhaba manasına gelen “Merh’ba” tabelasını gördük. Maltalılar kendi dillerinde Tanrıyı “Allah”, Hz.İsa’yı ise “Sultan” olarak adlandırıyorlar. Araplar adanın daha çok güney kesimlerinde yaşıyorlarmış. Son yıllarda Libya’dan gelen göçmenler adada İslami bir grup da oluşturmuş. Adayı gezerken sadece bir tek cami gördük. Cami burada yerleşik İslami gruplar tarafından kullanılıyor.

Bizim bulunduğumuz hafta Malta’da seçim haftası idi. Ancak adada seçim havasını yansıtan, halkın günlük yaşantısını etkileyen hiçbir şeye propaganda ve konuşmalara rastlamadık, sadece televizyonda izlediğimiz açık havada yapılan bir etkinlik ile oradaki son günümüzde bir meydandaki mitinge giden kalabalıkla karşılaşmamız dışında hayat normal seyrinde idi.

Malta Barok mimarinin hakim olduğu bir ada olup başkenti Valetta, 2018 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş. Valetta’nın Eski Şehir bölgesindeki tüm binalar Malta taşı adı verilen açık sarı tonda kum taşından yapılmış. Renkli cumbaları olan eski binalar çok iyi korunmuş. Özellikle 16. Yüzyılda yapılmış olan çok görkemli eski binalara rastladık. Şehrin yeni gelişen bölgelerinde yeni yapılmış ve yapılmakta olan binalar ise modern mimaride ve yüksek katlı.

Adanın doğal kaynakları çok kısıtlı, su kaynakları yok, su deniz suyundan arıtılarak elde ediliyor, tarım ve balıkçılık kendi ihtiyaçlarını karşılamıyor. Sanayi yok. Bütün bunlara rağmen ada halkının ekonomik durumu iyi, kişi başı gelir 23.000 dolar. Uygulanan ekonomik ve mali politikalar ile çok sayıda yabancı firmanın adada faaliyet göstermesini sağlanmış. Lufthansa uçaklarının ve başka bazı havayolu şirketlerinin uçaklarının da teknik bakımını burada yapıyor. Optik firması Rodenstock, ayakkabı firması Loyds, oyuncak firması Playmobil imalatlarını burada yapıyorlar. Ayrıca büyük denizcilik firmaları uygun şartlarda Malta’nın sağladığı avantajları kullanıyor.

Malta, Panama, Liberya, Yunanistan ve Bahama’dan sonra dünyada kullanılan ticaret gemileri bandıralılığı konusunda beşinci sırada yer alıyor. Vergi cenneti olarak bilinen adada birçok büyük kuruluşun merkezi faaliyet gösteriyor. Bilgisayar teknolojileri konusunda da ada Arap sermayesi ile birlikte uluslararası firmaları yatırım yapmaya teşvik ediyor.

İstanbul, 20 Mart 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@