09.01.2015, 00:03 620

MALİYE BAKANLIĞI MAHKEMELERCE HÜKMOLUNAN VEKALET ÜCRETLERİNİN BELGELENDİRİLMESİ VE VERGİLEME USULÜNDE GÖRÜŞ DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ

Erdal SÖNMEZ

Erdal SÖNMEZ

Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1. maddesi uyarınca ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde Türkiye'de yapılan teslim ve hizmetler KDV'ye tabidir.
KDV uygulamasında hizmet; teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemleri ifade etmekte olup bu işlemler; bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebilmektedir.
Teslim ve hizmet işlemlerinde KDV matrahı bu işlemlerin karşılığını teşkil eden bedeldir. Kanun'da bedel deyimi, malı teslim alan veya kendisine hizmet yapılan veyahut bunlar adına hareket edenlerden bu işlemler karşılığında her ne suretle olursa olsun alınan veya bunlarca borçlanılan para, mal ve diğer suretlerde sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaat, hizmet ve değerler toplamı olarak tanımlanmıştır.
KDV Genel Uygulama Tebliği'nin (I/B-4) bölümünde mahkemelerce hükmolunan avukatlık ücretlerinde vergileme ve belge düzeni açıklanmıştır. Maliye Bakanlığı anılan Tebliğ'de belirtilen açıklamalar ile konuya ilişkin 1 Mayıs 2014 tarihine kadar uygulanan görüşünde değişikliğe gitmiştir. Buna göre:
1. Mahkemelerce hükmolunan avukatlık ücretlerinin davayı kazananlara ödenmesi KDV'nin konusuna girmemektedir.
2. Vekalet ücretlerinden sözleşmeleri gereği ücret karşılığı çalışanlar dışında kalan avukatlara intikal eden kısım, serbest meslek kazancı kapsamında vergiye tabidir.
Avukatlar aldıkları bu para için davayı kazanana serbest meslek makbuzu düzenleyecekler ve makbuzda alınan tutar üzerinden KDV hesaplayıp makbuzda ayrıca göstereceklerdir.
3. Mahkeme kararında "KDV hariç" şeklinde bir ifadenin yer almaması halinde, vekalet ücretinin KDV dahil olduğu kabul edilecek ve iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle hesaplanan KDV, düzenlenen serbest meslek makbuzunda gösterilecektir.
4. Vekalet ücretinin sözleşme gereği ücret karşılığı hizmet verilen müvekkillerin davasından kaynaklanıyor olması halinde söz konusu ücret KDV'ye tabi olmayacaktır. Ancak müvekkile bir ücret akdi olmaksızın verilen avukatlık hizmeti karşılığı alınan vekalet ücretleri serbest meslek kazancı kapsamında değerlendirilecek ve KDV'ye tabi tutulacaktır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 31 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@