21.03.2014, 20:30 771

LEB DEMEDEN LEBLEBİYİ ANLAMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

“Leb” sözcüğü Farsça’dır. Dudak anlamına gelir. Tükçemizde yaşar ve gider. Hemen insanların aklına; yazının başlığı olan deyimi bizlere anımsatır. Aynı zamanda “bir söze daha başlanırken ne demek istediğini anlayıvermek, akıllı ve uyanık olmayı” aklımıza getirir. Bir de kavrulmuş nohut olan leblebiyi ve Çorumumuza olan sevgiyi ifade eder. Bugün ülkenin neresinde olursanız olun, leblebi adı geçince Çorum’u il olarak öne çıkarır.
Yolunuz Çorum’un güzide ilçesi Osmancık içerisinden geçerken çift asfalt yolun iki yanındaki tabelaları görünce leblebi almaya niyetiniz yok iken bir kuruyemişçi dükkanına yolunuz düşer. Leblebi çeşitlerini görünce şaşırıp kalırsınız. İkram edilen leblebi çeşitlerinden almak zorunda kalırsınız. Her gittiğiniz yerde de Çorum leblebisinden söz açmak istersiniz. Deyimi de anlatmaya kalkarsınız. Şöyle ki;
Geçmiş zamanlarda medrese öğrencilerinden ukala bir molla varmış. Farsça’dan sınava girmiş. Sorulacak soruyu bekliyormuş. Sınavdaki hocalarından biri, Farsça dudak anlamına gelen “leb” sözüyle işe başlamış. Ukala molla duramamış, “leblebi” diye söze karışmış.
-Efendim, leb sözcüğü leblebi sözcüğünün ilk hecsidir, demiş.
Soruyu soran hoca:
-Molla, maşallah “leb” demede leblebiyi anladın. Ama sözün sonunu beklesen iyi olurdu. Çünkü akıllı olan gerektiği zaman susmayı da bilmelidir deyivermiş. Bu deyim de toplumda yerini almış. Bize de bu deyimi aktarmaş düştü! Niçin?
-Leblebiyi,
-Çorum’u unutmayın diye!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@