16.01.2014, 11:32 374

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu başlık; Türkçemizde yaşayan, hatta yaşatılan bir deyimdir. Üç sözcükten oluşur.
Laf: Söz, lakırdı anlamında alınır. Söz ise bir insanın ağzından çıkar. Anlamlı ya da anlamsız olabilir. Değersiz ya da boş söz olarak konuşmalrımızda yerini alır.
Peynir: Süt, mayalanarak katı hale getirilebilir. Elde edilen bu besine peynir demir. Sabah kahvaltılarının en önde gelen bir besinidir. Çeşitleri de pek çoktur.
Gemi: Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılarak sularda yüzen büyük taşıttır.
* * *
İşte bu üç sözcük; geçmişimizde yaşatılan bir olaydan dolayı, “lafla peynir gemisi yürümez” deyimiyle anılmaktadır. Fırsat bulununca da bal gibi yaşatılmaktadır. Hemencecik de olay şöyle açıklanır:
Bir zamanlar, Edirne’li Yusuf adında bir peynir tüccarı İstanbul’da peynir satarmış. Yusuf, çok pintiymiş. Trakya’dan getirdiği peynirleri İstanbul’da sattığı gibi, İzmir’e de gönderirmiş. O sırada İzmir’de peynirlerin fiyatları çok yükselmiş, elindeki peynirlerin tamamını gemilere yülemiş, onların taşıma parasını da kaptanlara ödemeyerek onları oyalamaya kalkmış. Kaptanlara:
-Dostum, peynirler sağ salim varsın. İstediğiniz parayı fazla fazla öderim diye, vaatlerde bulunmuş.
Gemi kaptanlarından biri, birkaç kez aldınmış olmasına rağmen, Yusuf’un peynirlerini gemiye yüklemiş, İzmir’e doğru yola çıkmış.
-Yusuf efendi, tayfalarıma para ödemem gerekiyor. Taşıma parasını vermediniz. Bu gemicinin gidebilmesi için, masrafım var. Taşıma parasını peşin ödemezsen Sarayburnu’nu dönmem, der.
Vurdum duymaz Yusuf, her zamanki gibi:
-Kaptan bey, hele peynirler sağ salim yerine ulaşsın, der demez kaptan söz alır.
-Yusuf efendi, lafla peynir gemisi yürümez. Buna kömür, yağ, yedek su, yiyecek besin maddeleri lazım. Ayrıca da benim eve ekmek lazım, der.
Uyanık Yusuf, bu sitem üzerine parayı ödemiş. O gün, akşama kadar şu cümleyi söyleyip durmuş:
-Lafla, peynir gemisi yürümez ha! demiş de demiş.
* * *
Aradan yıllar geçmiş, bu deyim günlük hayatımızda halen yaşatılıyorsa “Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az!” demektir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@