20.01.2016, 00:35 359

KÜTÜPHANELERİN ÖNEMİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Gelişmiş, gelişmekte olan, geri kalmış ülkelerin hepsinde o ülkenin;
-Milli kütüphanesi,
-Belediye kütüphanesi,
-İl ve ilçe kütüphaneleri,
-Okul kütüphaneleri,
-Sınıf kütüphaneleri vardır. Bugün; kütüphaneler araştırma, inceleme, geliştirme yapmak isteyenlere hizmet sunmaktadır. Hatta bugün köylerde bile (ÇorumOsmancık Çampınar Köyü Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi, 6500 kitaplı) vardır. Hepsi de; okumak isteyenleri beklemektedir.
Oiyeceksiniz ki:
-Şimdi internet var, (bilgisayar)
-Dokunmatik cep telefonları vardır. Biraz önce açıkladığınız kütüphaneler bu nedenle kütüphanelere gelenleri bekler ve hizmet de verebilmektedir. Buna rağmen, internet ve cep telefonundaki bigiler kitaplardaki bilgiler kadar doyurucu olmamaktadır. Ama; eğitim ve öğretim kurumlarına devam edenlerin okuması için bir yöntem değişikliğine şiddetle ihtiyaç vardır. Şöyle ki;
Öğretci olanlar, öğrencilerine, kütüphanelerden yararlanmalarını kesinlikle istemelidirler ki, öğrenci ev ödevini ona göre hazırlasın ve kaynakçasını da göstermek zorunda kalsın.
Hemen verilecek cevabı kestirebiliyorum. İletişim çağı, bu denli gelişmiş iken hala kütüphaneleri öne çıkarmanızı anlamak olanaklı değil diyebilirsiniz. Sizler hak verenler de çok olabilir. Ama Japonya’da bir Japon, yılda 25 kitap okurken, ülkemizde 5 kişide 1 kişinin kitap okumasının anlamını düşünmeniz gerekmez mi?
Osmancık’ta, Osmancık Kütüphanesi, Öğretmenevi binasının arka cephe ikinci katında 17 bin kitap ile hizmete açıktır. Ben bile, köyde yaşadığım için, Osmancık kütüphanesine bir kez gidebildim. Kendimi de iğneliyorum. Ama düşününce huzursuzluk duyuyorum. Osmancık kütüphanesi dahil tüm kütüphanelerin okuyan kuşak beklediğini yazmak gereği duyuyorum. Yine de;
-Okumak da okumak.
-Okuyanı çoğaltmak, tüm bireylerimize düşen bir görev oluyor.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@