02.07.2013, 00:00 188

KÜTAHYA'DA ÇİNİ USTASI SITKI OLÇAR ANISINA MÜZE KURULUYOR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

NEDEN HASAN TULUK İÇİN AYNISI YAPILMIYOR?

 

 

 

Hakimiyet gazetesinde 26 Haziran 2013 tarihinde Mustafa Demirer'in, ''Hasan Tuluk ve eserlerinin değerini bilmek'' başlıklı yazısını internet ortamında okuyunca hemen Mustafa beyi aradım ve bir süre kendisi ile konu hakkında konuştum. 

 

Yazıda Hasan Tuluk'un eserlerinin Fransa'dan sonra İrlanda'nın Dublin kentinde Dışişleri Bakanlığı himayelerinde sergilendiğini ve büyük beğeni kazandığı anlatılıyor, Hasan Hocanın Çorum'un tanıtımında daha etkin değerlendirilmesi gerektiği vurgulanıyordu. Ve ''Kültür ve Turizm Bakanlığı mı, Çorum Valiliği mi, Çorum Belediyesi mi, Hitit Üniversitesi mi yoksa kültür ve sanatla ilgilenen vakıf, dernekler mi yapacak bu işi bilmiyorum'' diyerek ilgililere sesleniyordu.

 

* * *

 

Çorum'da yaşamamama rağmen Hasan Hocaya eserlerinin sergilenmesi konusunda farklı zamanlarda kendisine değişik öneriler getirildiğini mahalli basından ben de takip etmiştim. Ne yazık ki bunların hiç biri gerçekleşmedi.

 

Uzun bir ilgisizlik döneminden sonra eserlerinin İrlanda’da sergilenmesinin kendisine tekrar moral kazandırdığına inanıyorum.

 

Sanatçılar yarattıkları eserlerine değer verildiğini, bunların gelecek nesiller tarafından izlenebilmesi için bir müzede devamlı sergilendiğini sağlıklarında görmeyi arzu ederler ve beklerler.

 

* * *

 

Mustafa Demirer'in yazısını okuduğum günün ertesinde Hürriyet gazetesinde '' Sıtkı Olçar Müzesi için protokol imzalandı'' başlıklı

aşağıdaki yazı dikkatimi çekti. 

 

'' KÜTAHYA'da 2010 yılında 62 yaşında vefat eden dünyaca ünlü çini ustası Sıtkı Olçar anısına belediye tarafından müze oluşturulması için protokol imzalandı. Belediye Başkanı Mustafa İca ile Sıtkı Olçar'ın kızı Nida Olçar protokolü imzaladı. İça, törende, Kütahya'nın en önemli değerlerinden Sıtkı Olçar adına müze kurulması için son aşamaya gelindiğini söyledi. Müzenin, Maruf Mahallesi'ndeki Kemer Hamamı yanında bulunan ve kendilerince restore ettirilen tarihi konakta oluşturulacağını açıkladı.'' 

 

* * *

 

Bu haberi okuyunca içimden gelen bir sitemle,''Neden Çorum'da aynı kadirşinaslığı gösteremiyoruz'' diye kendi kendime sormadan edemedim.

 

Lütfen bizim Belediyemiz de Hasan Tuluk Hoca için terk edilmiş eski bir yapıyı restore ettirerek bir müze kurulması yönünde adımlar atsın. Gereğinde aynı binada Çorum Hitit Fuar ve Festivallerinde Ressamlar Buluşmaları'nda yaratılan ünlü ressamların eserleri de sergilenebilir. Ayrıca burada Çorumlu tanımış sanatçı Komet, Sait Maden, Erol Çatal ve diğerlerinin eserleri de toplanabilir. Ve hatta Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Hermann Fuchs(1944 yılında Çorum'a sürülen bir Alman) gibi Çorum'da sanat eserleri üretenlerin de yapıtlarının buraya getirilmesine çalışılabilir. 

 

Bu tip kültür yapıları hem yerli halkımızın hem de yabancıların ilgisini çekecektir. Böylece Çorum yeni bir müzeye daha kavuşacaktır. Kalkınmış ülkelerin şehirleri sahip oldukları müze sayıları ile gurur duymaktadırlar

 

Antalya, 1 Temmuz 2013 

 

'' Sıtkı Olçar Müzesi için protokol imzalandı'', Hürriyet, 27.6.2013.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@