02.02.2013, 00:00 155

KURTULUŞ SAVAŞI’NDAN ALACAĞIMIZ DERSLER VARDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu köşe yazım; Kurtuluş Savaşı’nın bilinmeyen yönlerinden bir tekini bize anlatacaktır. Bir anıdır. Fakat çok anlamlıdır. Bu anı, okumanızı bekliyor:

Kurtuluş Savaşı’nda Duatepe düşmandan alınmıştır. Komutanlar düşmanın iniltisini sevinç gözyaşlarıyla kutlamaktadır. Orada bulunanlar;

Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Kazım Özalp yanında Hayrullah Fişek, Tevfik Bıyıklıoğlu, Salih Omurtek, Muzaffer Kılıç, Salih Bozok vardır.

Kolordu Komutanı Hayrullah Fişek; kendi olanaklarına göre akşam yemeği için cılız bir tavuk ile dört beş dilim siyah ekmekten ibaret akşam yemeği hazırlamıştır.

Dünden beri ağızlarına ufak bir lokma girmeyenlerden Gazi Paşa, İsmet Paşa, Kazım Özalp bağdaş kurup sofraya otururlar. Diğerleri biraz uzaktadırlar. Mustafa Kemal Paşa; Kazım Özalp’a dönerek:

-Kazım Bey, Mehmetçiklere yiyecek olarak ne verebildiniz? Der.

-Efendim, dün sabah temin edebildiğimiz buğdayı kavurmaları için tüm birliklere daıtmıştık, der. Mustafa Kemal Paşa, biraz duraklar. Sonra ayağa kalkar, sofrada bulunan bir cılız tavuğa, dört beş kara ekmeğe el atmadan yürür. Oradakiler de aynı şekilde Mustafa Kemal Paşa’yı takip ederler. Oradakilerin hepsi o akşam aç yatarlar!

*    *     *

Bu anı; bugün her şeye sahip olan bizlerin önüne;

“Bu ulus Kurtuluş Savaşı’nı böyle kazandı”yı sergiliyor.

Kaynakça: Asım Gündüz’ün Anıları-İhsan Ilgar

Aydın, Kıroba Gazetesi, Emekli öğretmen Birsel Oğuz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@