08.12.2015, 00:04 12208

KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANI ÜSTEĞMEN KARA FATMA

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Gerçek adı: Fatma Seher Erden
Takma adı: Kara Fatma
Doğum yeri ve yılı: Erzurum, 1888
Ölüm yeri ve yılı: İstanbul, 2 Temmuz 1955
Bağlılığı: Türkiye Cumhuriyeti
Hizmet yılları: 1919-1922/3 yıl
Rütbesi: Üsteğmen
Savaşları, çatışmaları: Kurtuluş Savaşı
Madalyası: İstiklal madalyası
Sonraki işi: Emekli
*
Kurtuluş Savaşı kahramanlarından üsteğmen rütbesinde olan tek kadın asker tarihi adıyla Erzurumlu Kara Fatma’dır. Bugünleri yaşayan çocuk, genç, yetişkin her insanımızın Kara Fatma’yı bilmesi hepimizini bir vefa borcudur dedik iki başlıkta bilgiler sunduk:
SAVAŞ ÖNCESİ KARA FATMA:
•Subay Dervişlerden Ahmet Bey ile evlendi. Balkan Savaşına katıldı. Askerlik hayatını eşi ile birlikte paylaştı.
•Birinci Dünya Savaşında Kafkas cephesinde kendi ailesinden 9-10 kadınla birlikte savaştı. Eşi Binbaşı Ahmet Beyin Sarıkamış’ta şehit oludğu haberini aldıktan sonra doğum yeri olan Erzurum’a döndü.
•1919’daki Sivas Kongresi’ne katılabilmek ve Mustafa Kemal ile görüşebilmek için Sivas’a gitti. Milis Müfreze Komutanı olarak batı cephesinde görevlendirildi. Daha sonra aldığı talimatla İstanbul’a gitti. Silah ve adam kaçırma faaliyetlerinde bulundu. İzmir, Yunan işgaline uğrayınca İzmir’e geçti. İzmir’in kurtuluşu için savaştı.
•1. ve 2. İnönü Savaşı ile Sakarya Meydan avaşında Dumlupınar meydan savaşında çarpıştı. 300 kişilik bir birliğe sahipti.
•Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikopis’in birliğine esir düşmüşse de kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçti. Bursa’nın Yunan işgalinden kurtuluşunda rol oynadı. Bir keresinde onbaşı olduğunda neredeyse sadece kadınlaran oluşan Yunan subayı ve 24 Yunan askeriyle geri döndü.
SAVAŞTAN SONRAKİ KARA FATMA:
•Fatma Seher hanım, askerliğe çavuşluk rütbesiyle başladı, askerlikten üsteğmen rütbesiyle emekli oldu. (Emekli maaşını Kızılay’a bağışladı)
•Fatma Seher hanımın eşi ve iki oğlu savaşta şehit olmuştur. Hem şehit eşidir, hem de şehit annesidir.
•Fatma Seher hanım, kendisiyle birlikte savaşa katılan ve bir çatışmada elini ve akli dengesi bozulan yeğeni küçük Fatma’yı ve çocuklarını sahiplenmiştir.
•1933 yılında o zamanın tanınmış gazetecisi Mekik Sait Esen’in kendisiyle yaptığı röportaj Yedigün Dergisinde yayınlanmıştır.
•Yedigün Dergisinde yayınlanan röportaj yurtta geniş yankı uyandırmıştır. O zamanın İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Fatma Seher hanıma Kasımpaşa’da bir vakıf evi tahsis etmiştir. Daha sonraki dönemlerde Fatma Seher Erden hanıma gerektiği kadar yardım edilmediği için son yıllarında sefalete düşmüştür. Kurtuluş savaşı kahramanı Kara Fatma, geçirdiği bir hastalıktan sonra Darülaceze’ye yatırılmıştır.
Daha sonraki Kara Fatma’nın fakirlik ve çaresizliğini gören Kars Mebusu Tezer Taşkıran ve Rize Mebusu Yusuf Ziya Akçal’ın 1954 yılında verdikleri bir önergeyle TBMM Kara Fatma için 170 liralık aylık tahsis etti.
Kara Fatma adıyla Kurtuluş Savaşında bulunan Fatma Seher Erden 2 temmuz 1955 yılında Darülaceze’de 67 yaşında hayata gözlerini yumdu. Mezarı Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığındadır.
*
Nur içerisinde yat Kurtuluş Savaşı kahramanı Kara Fatma!
Ölümün 1955, bu yazının yazıldığı tarih 2015’dir. 60 yıldır tüm Türk insanı, çocuk, genç, yetişkin olarak sizi unutmuyor.
Kaynakça: İnternet (Sizler de bulabilirsiniz.)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:54
Öğle 12:29
İkindi 15:26
Akşam 17:55
Yatsı 19:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@