30.09.2014, 00:27 367

KURBAN BAYRAMI VE İSLAM DÜNYASI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bir kaç gün sonra mübarek Ramazan Bayramını yaşayacağız. Bu Bayramı Müslüman alemi her yıl huşu, heyecan ve mutluluk içinde kutlamaktadır. Durumu dinimizin gösterdiği ölçülerde olanlar, Allah Rızası için kurban kesiyorlar. belki de ve inşallah günahlarından arınıyorlar. Ayrıca evlerine et girmeyen fakirlere ikram ediyorlar. Tüm aile ve yakınları Kurban eti kavurmasının ikram edildiği yemekte bir araya geliyor ve mutlu oluyorlar.
Acaba bu Bayramda tüm İslam alemi bu mutluluğu tadabilecek mi? Bu sorumun cevabının 'hayır' olduğunu kolayca tahmin edebilirsiniz.
Suriye, Irak, Filistin, Yemen gibi ülkelerde ve isimlerini burada tek tek saymadığım Somali, Mısır, Sudan gibi bir çok Afrika ülkesinde Müslümanlar ne yazık ki bu Bayramı öldürülme korkusu içinde olduklarından barış ve huzur içinde geçiremeyecekler ve aileleri ile birlikte mutluluk içinde idrak edemeyecekler.
İnsanların birbirlerini acımadan öldürdüğü İslam dünyasında Kurban nasıl bayram oldu? sorusunu sormamız ve ALLAH'ın insanın kurban edilmesine ve öldürülmesine neden karşı olduğunu anlamamız gerekir.
Ben din alimi değilim. Her Müslüman gibi konuyu biliyorum. Ama sizi yanlış bilgilendirmemek için bu konuda internettte bulduğum ve kolay anlaşılan bir makaleyi sizlerle paylaşmayı istiyorum.
* * *
'' Hazreti İbrahim yaşlanmış olduğu halde Allah’a dua ediyor ve “yarabbi… Ne olur bana bir erkek evladı ver “ diyordu ya… Bir gün de duasında; “Allahım… Bana bir evlat verirsen onu senin için kurban edeyim” diye adakta bulundu (söz verdi).
Sonra bildiğiniz gibi Hacer annemizle evlendi ve ondan İsmail adında nur topu bir erkek evladı oldu.
İsmail yedi yaşına basınca Hazreti İbrahim, üç gün üst üste rüyasında; “Ey İbrahim. Adağını yerine getir ve İsmail’i kurban et” diye bir ses duydu.
Hz. İbrahim yaşadığı yerden Hacer annemizin ve küçük İsmail’in yaşadığı yere yani Mekke’ye gelerek, İsmail’i odun toplamak için yanına aldı ve birlikte ıssız bir yere gittiler.
İbrahim oğlu İsmail’e, buraya niçin getirildiğini anlatarak, bu emrin kendisine Allah tarafından verildiğini söyledi. İsmail de; “Babacığım. Sana emr olanı sen yerine getir. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın” dedi.
İsmail’in elleri bağlandı, yüzü koyu yatırıldı ve bıçak boğazına sürüldü.
Ama o da ne! Bıçak İsmail’i kesmiyordu.
Hazreti İbrahim bıçağı masatladı (biledi) ve tekrar İsmail’in boğazına çaldı. Ama bıçak bu sefer yine kesmedi.
İbrahim elindeki bıçağı yanında i bir taşa çaldı. Taş ikiye bölündü.
Taşı ikiye bölen bıçak İsmail’i bir türlü kesmiyordu.
Hz. İbrahim üçüncü kere İsmail’i kesmeyi denedi. Ama olmuyor, bıçak İsmail’i kesmiyordu.
Bu esnada Yüce Allah, İbrahim (a.s)’e seslenerek;
“Ey İbrahim. Sen rüyana sadakat gösterdin. Ben de sana oğlun İsmail yerine meleğim Cebrail ile boğazlayabileceğin bir kurbanlık (koyun) veriyorum, onu boğazla” buyurdu.
İbrahim, İsmail’e; “Kalk yavrucuğum. Allah senin yerine bir fidye (karşılık) gönderdi” dedi ve İsmail’i yerden kaldırdı.''
* * *
Kurban bayramı olarak kutladığımız gün ta o günlerden bize kadar gelen ve İsmail (a.s) yerine kurbanlık koç kestiğimiz günün anlamı budur.
Yüce Allah, İsmail (a.s) boğazının kesilmesine müsaade etmediği gibi insanları öldürmeye de müsaade etmemektedir. Nitekim aşağıdaki sureler bunu açıkça ortaya koymaktadır.
- "Kim bir insanı (suçsuz yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de suçsuz bir insanı ölümden kurtarırsa, sanki bütün insanları ölümden kurtarmış gibidir!.." (Maide, 32)
- "Kim bir mü'mini kasdi olarak öldürürse, o kimsenin cezası Cehennem'de (ebedi) kalmaktır!.." (Nisa, 93)
* * *
Kuran'ın emrine rağmen İslam aleminde eline silah geçirenler; çeşitli nedenleri ileri sürerek birbirlerini öldürmektedirler. Onlar, bu mübarek Bayramının da acılar içinde geçmesine vesile olacaklardır.
Bu didişmeler ve savaşlar, İslam dünyasının parçalanmasına ve geri kalmasına sebep olmaktadır. Ne yazık ki bugün gelişmiş ülkeler arasında hiç bir Müslüman ülke bulunmamaktadır. Bu nedenle Müslümanlık adına birbirlerini yiyenler kalkınmış ülkelerin silahlarına ve harp aletlerine ihtiyaç duymaktadırlar.
Yazıma son verirken Kurban bayramının İslam dünyasına barış ve huzur getirmesini kalpten isterken sizlerin ve tüm Müslümanların Kurban Bayramını kutluyorum.
Antalya, 28 Eylül 2014
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@