08.01.2014, 01:55 227

KÜPÜNÜ DOLDURMAK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Yazının başlığı olan “Küpünü Doldurmak” Türkçemizde ve genellikle halk arasında çok kullanılan bir deyimdir. 2013 yılının 12. ayında halk arasında kullanılan bir yüceliğe tırmanmış bulunmaktadır.
Bu deyim, bugün:
-Eline geçen fırsattan yararlanarak, çok para biriktiren zenginler için kullanılmaktadır. Hemen de şöyle dile getirilir;
Her toplumda bazı insanlar ortaya çıkar. Bir taşla iki kuş vurmayı amaçlarlar. Karşılarına çıkan her fırsatları iyi kullanırlar, bir sürü;
-Dünyalık olan mal mülk,
-Para edinirler.
*
Anlatıldığına göre; geçmişimizde bir kentte vicdan ile cüzdan arasına sıkışmış bir kadı.. (Osmanlılarda şeriat mahkemelerinin başında bulunan, çevresindeki ilgili yönetim ve denetim yetkileri bulunan yargıç –hakim-) varmış. Şikayet üzerine görevine son verilmiş.
Kadı, kentten ayrılmadan önce şikayet edenleri, kentin eşrafı ile tanınmış kişileri konağına çağırarak onlara anlamında bir şölen çekmiştir.
Yemekler yenilmiş, kahveler içilmiş, kadı efendi ev hizmetlerini yürüten adamlarına emir vererek depodaki üç küpün odaya getirilmesini istemiştir.
Üç küp, şölene gelenlerin önüne konulmuş, kapaklığını yapan bezler açıldıktan sonra küplerin başına geçmiştir.
-Biliyorsunuz, beni şikayet ettiniz. Bu şikayet beni görevden aldırmış oldunuz. Bu gördüğünüz küpleri, sizlerden aldığım paralarla doldurdum. Yalnız bu küplerin sadece ikisi lebaleb (ağzına kadar) doludur. Sağda gördüğünüz üçüncü küpün de dolmasına dört parmak kalmıştır. Bunu da doldurmak üzere idim. Kadılığım üzerimden kalktı. Bu küp te dolunca kanunsuz iş yapmayacaktım, davalıdan davacıdan bir şey almayacaktım. Badaletten de ayrılmayacaktım. Ama siz sabredemediniz. Oysa,
Şimdi yerime birisi gelecek. O kişi, boş küplerle işe başlayacak. O küpleri dolduracak. Belki de küp sayısı artacak. Bu paralar yine sizlerden çıkacak.
Şölenime hoş geldiniz. Sizleri yüce Allah’a emanet ederim. Allah’a ısmarladık!
Sonuç: Her toplumda küpünü doldurmak isteyen çıkabilir. Her zaman her yerde,
-Dürüstlüğün,
-Gerçeğin,
-Akıl mantık bilimin yanında oluverin dileklerimle!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@