03.06.2013, 00:00 210

KÜKREYEN VALİ HAYRİ KOZAKCIOĞLU'NUN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Kendisini ilk defa Bakanlığım sırasında Adana Valisi olarak tanıdığım Hayri Kozakçıoğlu ile İstanbul Valiliği sırasında da İstanbul İl Çevre Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak birlikte çalışmıştım.

 

Kendisinin bu beklenmedik vefatı tüm sevenleri gibi beni de çok etkiledi ve üzdü. Evinde kalbine tek kurşun sıkarak hayatına son verdiği iddiasına kimse inanamadı ve ihtimal vermedi.....

 

İlk defa kendisi ile 1982 yılında Adana ile ilgili sorunları görüşmek üzere beni ziyaret ettiğinde Ankara'da karşılaşmıştım. Sorunları bana anlatırken sanki bir aslan gibi kükrüyordu. Gür saçları ve çatık kaşları ile hakikaten böyle bir etki yaratıyordu.

 

Bu ziyaretinde çeşitli sorunları bana ve arkadaşlarıma anlattı.Halen unutamadığım bir teklifi beni çok etkilemişti. Adana'da yıllardan beri bitmeyen ''Afet Konutları''nı İl Özel İdaresi imkanları ile üç ay içinde bitireceğini vaat ediyor ve yalnız yapılan ödemelerin İmar ve İskan Bakanlığı  tarafından sonradan geri ödenmesini istiyordu. Bu isteğini hemen kabul ettik. Ve hakikaten üç ay içinde çok sayıda bitmeyen evleri bitirdi. Bunlardan Büyük Mangıt ve Küçük Mangıt'taki evlerin köylülere dağıtım törenlerine ben de katıldım.

 

Adana'da başlattığı diğer projelerden hatırladığım bugünkü olumlu gelişmeyi sağlayan ''Yeni Adana '' metropolitan imar planı çalışmaları ve uygulamaları, Toplu Konut inşaatları ve Seyhan nehri kenarında oluşturulan fuar alanıdır.

 

1991 yılından 1995 yılına kadar İstanbul İl Çevre Vakfı'nda birlikte çalıştık. O dönemde kendisini daha yakinen tanıma imkanı buldum. Devleti için canını verecek şekilde çalışan ve koşturan bir kişi idi. Sanki devlete hizmetten başka bir yaşam gayesi yoktu... 

 

Arzulanmayan bir şekilde hayattan ayrılan Kozakçıoğlu'na Allah'tan rahmet ve kederli ailesi ile dostlarına başsağlığı diliyorum.

 

* * * 

 

Bu ölümün bir intihar olup olmadığını, Adli Tıp Kurumu'nun yapacağı açıklama ortaya koyacaktır.

 

Bu açıklamadan sonra Hayri Kozakçıoğlu'nun durumunu yeniden ele alacağım.

 

İstanbul, 31 Mayıs 2013

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@