06.08.2016, 00:00 225

KÜÇÜK VE BÜYÜK ÜZERİNE -2

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bundan önceki yazıda, küçük ve büyük sözcüklerinin anlamlarını dile getirmiştik. Bu kez, çorba kaşığı ile tatlı kaşığını ele alacağız.
Çorba kaşığıyla çorba yemek:
Sofra, Allah’ın verdiği nimetlerle kurulur. Aile bireyleri, bebekler hariç yerini alır. Anne evdeki kepçe ile herkesin çorba tabağına çorbasını koyar. Herkes çorba kaşığı ile çorbasını yemeye başlar. Kaşık, çorbaya dalar. Kaşık dolmuştur. Ağıza verilir. Çorba çiğnenir. Dişler onları ezer, lokma yutulur. Midede yerini alır. (Hrekesin midesi yaklaşık olarak eli büyüklüğündedir) Mide her gelen lokmayı 15 dakikada sindirmeye çalışır.
Çorba yiyen, tabağına konulan çorbayı 20 kaşıkta midesine indirir. Kol da kendisine düşen görevi yapmış olur.
Tatlı kaşığıyla çorba yemek:
Tatlı kaşığı, çorba kaşığına göre küçüktür. Onun 20 defada bitirdiği çorbayı 40 defada bitirmiş olur. Diğer bir deyimle tatlı kaşığı çorba kaşığına göre 20 fazla döner. Herkesin ağız boşluğu aynı olmadığı için, çorbanın küçük yapılı olan tatlı kaşığıyla yenilmesi gün geçtikçe sofralarda itibar görmektedir.
Midede açlık ve doyma:
Aç kalmak: Bir insanın karnını doyuramamaktır. Midenin açlık hissetmesidir. Yeme ihtiyacının doğmasıdır.
Doymak: Bir insanın açlığı kalmayıncaya kadar yemesidir. Bir yerde de tokluk duymasıdır.
Doymamazlığın etkileri:
İnsanoğlunun, önce gözünün doyması gerekir. Gözü doymayan kişinin midesi de doymaz. Midesi doymayan insanların maalesef dünyada cepleri de doymamaktadır. Doymak bilmeyen cepler kişileri öyle etkilerler ki, kişi;
-Hak yer,
-Devlet malı deniz, yemeyen domuz der,
-Devlet malı yiyeni koruyabilir.
Bunlardan dolayı; insanoğlu bilimsel yolu seçmeli beslenmesini bile doğal besinler yiyerek gerçekleştirebilmelidir. Bu ise dünyada sağlıklı yaşamayı bilmek demektir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@