25.06.2014, 22:13 356

KÖYLÜSÜNDEN DİPLOMA ALMAK İSTEYENLERE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Salim Savcı 40 yıl Ankara’da yaşadı. 2007 yılında doğduğu Seciğen (şimdiki adı Çampınar) köyüne döndü. Bir gerçekle karşılaştı.
Seciğen’li, Salim Savcı’nın bildiklerini bilmiyordu.
Salim Savcı da köylüsünün bildiklerini bilemiyordu.
Tam bir yıl, köylüm şunu da bilsin havasına kapıldı. Çevresini saran hemşehrilerine anlattı da anlattı. Bu arada bir köylü hanımın;
-Salim dede, fırsat buldukça size sorular sordum. Çok şeyler öğrendim. Öğrendiklerimi eşime, kızıma, oğluma anlattım. Onları benim gibi düşünmeye yöneltemedim. Ayrıca da evimdeki rolüm aşınmaya başladı. Sizden artık yeni şeyler öğrenmeyeceğim. Ama size karşı saygımı sürdüreceğim. Her gördüğüm yerde de elinizi öpeceğim dedi. Böylece bu hanım kızımızdan ders aldı. Bu kez sorulan sorulara cevap vermeye başladı. Bu cevapları da kitaplar haline getirdi.
Salim Savcı bu arada köyün iki çayevine 45’er dakika uğradı. Köylüsü gibi düşünmenin sırrını öğrendi. Ancak bir soru yöneltilirse ona cevap verdi. Kendisini köylüsünün yerine koyup düşünmeye başladı. Çayevlerinden ayrılırken de dostlarına;
-Geldim, iki çayevini de yerinde gördüm, sevindim. Devletten diploma almıştım. Şimdi, Çampınar’dan yani köyümden diploma alamk istiyorum. Eve gidip ders çalışacağım dedi. Bunu da tam altı yıl sürdürdü.
Günlerden bir gün çayevinden ayrılırken bir dostu;
-Salim emmi, ne kadar ders çalışırsan çalış, benden diploma aldın ama Servet’ten diploma alamazsın dedi.
Salim Savcı, her gün çayevinde Servet’in bulunduğu masaya yaklaştı, selamlaştılar. Servet;
Salim amca, devletten diploma alıp köye geldin. Şimdi köyden diploma almak için bizden izin alıpeve ders çalışmaya gidiyorsun. Siz 12 yaşınızda buu köyden gittiniz. 84 yaşınız içinde 8. kez köye geldin. 6 yılda Çampınar’ı öğrenemezsin. Öğrenmek için 40 fırın ekmek yemen gerekir. Herkes diploma verse de ben evet demedikçe diploman geçersizdir, dedi.
Aradan çok zaman geçti. Çayeveinde bu konu yeniden açıldı. Daha önce Çampınar’dan diploma veren hemşerim;
-Salim Amca, 6 yılda bana göre siz Çampınar’dan da diploma aldınız. Dahası da var, Servet ben evet demedikçe diploma alamaz dese de o bile size diploma verdi. İnanmıyorsanız bugün onu görün dedi.
Salim Savcı soluğu Servet’in yanında aldı. Servet’i konuşturdu.
-Salim amca, size diğer çayevinde diploma veren o dost doğru söylemiş, ben bile size Çampınar diploması vermiştim. Ama gizli tutuyordum. Evet, bizim gibi düşünmeyi siz 6 yılda öğrendiniz. Kutlarım sizi. Çampınar diplomanız hayırlı uğurlu olsun deyiverdi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@