30.09.2012, 00:00 541

KÖSTEK KESME-"TUSAK KESER''

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta Çorum Haber'de yayınlanan "Bilmediğim Bir Kazak Âdetini Öğrendim" başlıklı yazımı okuyan değerli araştırıcı ve yazar Abdulkadir Ozulu hocam, yazımda anlattığım "Tusak Keser" Kazak âdetinin Çorum'da " Köstek Kesme-Kösteğini kestirme" şeklinde yaşandığını Çorum Hakimiyet gazetesinde güzel bir anlatımla okuyucuları ile paylaştığı gibi bana da elektronik posta ile gönderdi.

 Beni aydınlatan ve eminim ki okuyanları da örf ve âdetlerimizin bilinmesi açısından dikkatlerini çeken bu yazı ile sayın Ozulu önemli bir hizmet vermiştir. Bu konuda kendisinin kalemini eline almasına çok sevindim. Aşağıda anlattığım hususlarda kalemini elinden bırakmamasını temenni ediyorum.

 Neden önemli bir hizmet?

 Yazımda anlattığım bu töreni yaşadığımda çok etkilendim ve sayın hocanın yazısında belirttiği gibi hemşehrilerimle paylaşmayı istedim. Bu Kazak âdetinin  benzerinin yöremizde olduğunu öğrendim. Diğer taraftan ikimizin yazıları da çoğumuzun yöremizle ilgili bilmediğimiz bazı âdetlerimiz olduğunu ortaya koydu.

 Tusak Keser olarak adlandırılan Kazak âdeti ile Çorum'da uygulanan (kösteğini kestirme, köstek kırma, ayak bağını kopartmak) adlarıyla bilinen  ve yürümeye yeni başlayan veya yürüyemeyen çocuklara uygulanan âdetinin  farklı nüansları olmasına rağmen birbirine ne kadar benzediğini öğrenmek beni çok etkiledi. .

 Yaşamımda örf ve âdetlerimize yaşamaya ve bilmeye önem veren bir kişi olmama rağmen hocamın bu köşe yazısı ile yöremizde de var olan bu güzel  âdetimizi bilmediğimi öğrendim.

 Yetmiş yaşını geçmiş biri olarak ben bunları bilmez isem, yöremiz insanları ve gençleri köklerimizden gelen bu âdetlerimizi nasıl bilecek ve yaşatacak?

 O halde ne yapılmalı?

 Örf ve âdetlerimizin unutulmadan ve kaybolmadan yeni nesillere aktarılabilmesi için başta sayın Ozulu hocam olmak üzere,bu konuları bilenler biraraya gelmeli, mevcut bilinen âdetlerimiz yanında bunun gibi bilinmeyenleri belirlemeli, kayıt altına almalı ve basılı hale getirmelidir.

 Bu çalışmanın sözde kalmaması için İl Kültür Müdürlüğü ve Belediye Kültür Müdürlüğü birlikte çalışmalı, öncülük etmeli ve lokomotiflik görevini üstlenmelidirler.

 Bu çalışmalar yapılmaz ise gelecek nesiller bu âdetlerimizi hiçbir zaman bilemeyecek ve bilmediği içinde uygulamayacaktır.

 "Çorum Mutfağına Güzelleme"de yer alan 110 yöresel yemek tarifinin bulunduğu kitap, Çorum mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerinin tozlu geçmişten günümüze aktarılmasına büyük katkı sağlamıştır. Bu eserin ortaya çıkmasını sağlayan Çorum Valiliği ve Metro Kültür Yayınlarına şükran borçluyuz.

 Ayrıca dinlemekten büyük zevk aldığım,'' Şu uzun gecenin gecesi olsam'' türküsünü derleyen ve bugünlere ulaşmasını sağlayan rahmetli Niyazi Biçerel taktirle anılmaktadır.

 Eminim ki belirttiğim çalışmayı yapanlar da taktirle anılacak ve unutulmayacaklardır.

 İstanbul,30 Eylül 2012

 Not:        Abdulkadir Ozulu Hocama da bu yazımı elektronik posta ile

teşekkür ve saygılarımı sunarak gönderdim.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@